Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych a spożywanie alkoholu

Witam, właśnie kończę trzecie opakowanie leku antykoncepcyjnego Jasmin. W trakcie tego opakowania dwukrotnie zdarzyła mi się sytuacja, że wzięłam o jedną tabletkę za dużo. Czyli w sumie wzięłam dwie tabletki za dużo w ciągu tego opakowania. Tabletki zażywam zawsze o stałej porze - o siódmej rano. Pierwszy raz wzięłam dodatkową tabletkę około godziny 13, ponieważ bałam się, że zażyta o stałej porze nie zadziała ze względu na to, że poprzedniej nocy wypiłam za dużo alkoholu (nie wystąpiła biegunka ani wymioty - po prostu przestraszyłam się, to było około 5 dnia pierwszego tygodnia aktualnego blistra). Wczoraj zdarzyła mi sie taka sytuacja, że około godziny 22 ze stresu zwymiotowałam kolację. To 5 dzień trzeciego tygodnia tego blistra. Znowu przestraszyłam się, czy nie wpłynie to na skuteczność tabletek i zaraz po tym zdarzeniu przyjęłam dodatkową tabletkę, a następną o stałej porze. Obawiam się, czy nie będzie to miało wpływu na skuteczność działania tabletek w ogóle - czy mój organizm nie przyzwyczai się do zbyt dużej dawki i zwykła nie będzie skuteczna. Nie wiem co zrobić - zostały mi jeszcze dwie tabletki przy założeniu, ze zażywałam je normalnie, a więc dwa dni do końca opakowania. Czy mogę je skończyć i zrobić zwykłą siedmiodniowa przerwę bez obawy o skuteczność tabletek z następnego opakowania? Bardzo proszę o poradę. Dodam, że mój chłopak aktualnie wyjechał i wróci dopiero za tydzień. Chciałabym mieć wówczas pewność, że jestem zabezpieczona. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Witam serdecznie! W żadnym z opisanych przypadków nie było wskazań do przyjmowania dodatkowej tabletki. Tego typu zachowanie zalecane jest wyłącznie w sytuacji, gdy dojdzie do wystąpienia ostrych biegunek czy wymiotów w przeciągu czterech godzin od przyjęcia tabletki. W obecnej sytuacji najwygodniej byłoby dokończyć obecny blister (2 dni wcześniej) i wykonać 7-dniową przerwę bez obaw o zniesienie działania antykoncepcyjnego. Może Pani również przyjąć dwie dodatkowe tabletki z zapasowego blistra, tak by utrzymać schemat 21+7. Oba sposoby przyjmowania tabletek są prawidłowe i zapewniają pełną skuteczność preparatu. Przyjęcie 2 dodatkowych tabletek w ciągu miesiąca nie wpływa znacząco na Pani gospodarkę hormonalną, choć w przyszłości radziłabym stosować się do zaleceń producenta.

Pozdrawiam