Czy w takim razie powinnam wykonać jakieś badania?

Dzień dobry. Nie współżyłam nigdy (mam 24 lata), ale raz po uprawianiu pettingu z moim chłopakiem bałam się o przedostanie preejakulatu, żadnego nasienia nie było. 12 dni później dostałam okres (obfity, trwał 3 dni). Dokładnie 14 dni później moja ginekolog stwierdziła, że raczej nie mam czego się obawiać, tym bardziej, że jeszcze nie współżyłam i poleciła wykonanie testu z krwi beta hcg. Wyszedł on <0,1 mlU/ml, czyli, że nie jestem w ciąży. 13 dni później dostałam okres (obfity, trwał 3 dni, bardzo bolesny). Wydaje mi się, że miałam niedawno owulację (oceniając po śluzie). Wiem, że kobieta w ciąży nie ma okresu, można je pomylić z krwawieniem implantacyjnym, jednak usłyszałam ostatnio, że istnieją przypadki w których kobiety po 3 miesiącach normalnej miesiączki dowiadują się, że są w ciąży. Czy w takim razie powinnam wykonać jakieś badania? Na przykład usg brzucha? Wiem, że to mało prawdopodobne, ale nadal się trochę obawiam. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli nie współżyła Pani, to nie ma powodów do obaw o ciążę.

Podczas pettingu istnieje niewielkie ryzyko zajścia w ciążę, jednak jeśli pojawiła się u Pani menstruacja i dodatkowo konsultowała Pani swoją sytuację z ginekologiem, to naszym zdaniem ciążę można wykluczyć. Potwierdzeniem braku ciąży jest stężenie hormonu beta-HCG, które wyraźnie wskazuje, że nie doszło do zapłodnienia.

W związku z tym nie ma konieczności wykonywania dodatkowych badań, takich jak USG jamy brzusznej.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami specjalistów znajdują się pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/obfita-miesiaczka-a-ryzyko-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/slaba-miesiaczka-a-ryzyko-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/preejakulat-miesiaczka-a-ryzyko-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.