Czy w ten sposób mogłam zarazić się wścieklizną od psa?

Witam. Jakieś 2-3 tyg. temu pogłaskałam bezpańskiego psa po głowie. Potem zauważyłam, że mam w palcu mikroskopijną drzazgę, prawie niewidoczną gołym okiem, wbita płytko w naskórek. Nie było otwartej rany. Od razu zdezynfekowalam ręce żelem 60%, dwukrotnie. Czy mimo to mogłam zarazić się wścieklizną od pogłaskania psa? Nie jestem w stanie stwierdzić czyj to pies. Od kilku dni mam dziwny objaw mięśniowy w tej samej ręce. Mięśnie całej ręki i przedramienia są napięte i jakby "zmęczone" (podobne uczucie miałam po o3maniu szczepionki na covid domięśniowo). Objaw u3muje się już 4dni, mimo że nie miałam żadnej kontuzji. Nie ma żadnego rumienia, temperatury, czy gorączki itd. Czy mogę mieć wściekliznę? Czy szczepionka przedekspozycyjna dostępna odplatnie, jest tak samo skuteczna po zakażeniu, jak szczepionka poekspozycyjna?
KOBIETA, 39 LAT 11 miesięcy temu

Szanowny Panie,

Nie jestem lekarzem i daję Panu porady medycznej. Zwracam tylko uwagę, że w przypadku podejrzenia kontaktu ze zwierzęciem chorym na wściekliznę należy się zgłosić do Poradni Profilaktyki Wścieklizny. Placówki oferujące bezpłatne szczepienie poekspozycyjne znajdują się przy większości szpitali wojewódzkich.