Czy w tym wypadku wystarczy tylko aktywny tryb życia?

Witam. W opisie badania rezonansem magnetycznym mam stwierdzone "dokanałowa pośrodkowo-prawoboczna protruzja krążka międzykręgowego L4/5 głębokość do ok. 4mm, z wtórną redukcją zachyłków bocznych kanału kręgowego, większą prawego, z uciskiem pocz. odcinków korzeni prawego nerwu rdzeniowego L5 i z przyleganiem do pocz. odcinków korzeni lewego nerwu rdzeniowego L5... " - co to właściwie znaczy i czy można to nazwać po prostu przepukliną? Neurolog zalecił aktywniejszy tryb życia, ćwiczenia, to wszystko co mogę z tym zrobić? Dziękuję.

Witam! Tak jest to przepuklina krążka międzykręgowego L4/L5. Jeżeli nie powoduje większych dolegliwości, to można kontynuować leczenie zachowawcze (rehabilitacja+leki+aktywny tryb życia), w innym przypadku należy rozważyć ew. interwencję neurochirurgiczną. Wskazana konsultacja neurochirurga. Powodzenia W. Łuczkowski.