Co znaczy obustronne ograniczenie otworów międzykręgowych?

Witam, proszę o interpretację rezonansu. Badanie wykonane w związku z nasilającym się bólem pleców i prawej nogi od kilku miesięcy. Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego wykonano w sekwencji TSE w obrazach T1,T2-zależnych w płaszczyznach poprzecznych, koronalnych i strzałkowych. Klinicznie: dolegliwości bólowe odcinka L/S. Badaniem objęto odcinek Th12/S5 kręgosłupa. Spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej, półpoziome ustawienie kości krzyżowej. Wysokość trzonów kręgów zachowana, nierówności blaszek granicznych. Zaostrzenia na krawędziach trzonów kręgów. Tarcze międzykręgowe na poziomach L4/L5 oraz L5/S1 odwodnione o miernie obniżonej wysokości. Na poziomie L3/L4 szerokopodstawna protruzja tarczy międzykręgowej wraz z zaostrzeniami powoduje niewielkie, obustronne ograniczenie otworów międzykręgowych. Na poziomie L4/L5 masywna, centralno-prawoboczna przepuklina tarczy międzykręgowej na głębokość 1 cm powoduje znaczny, asymetryczny ucisk na struktury worka oponowego, ucisk na prawy nerw rdzeniowy i wraz z zaostrzeniami wyraźne, obustronne ograniczenie otworów międzykręgowych, w większym stopniu prawego. Na poziomie L5/S1 centralno-prawoboczna protruzja tarczy międzykręgowej na głębokość 4,5 mm powoduje asymetryczny ucisk worka oponowego, ucisk na prawy nerw rdzeniowy i wraz z zaostrzeniami obustronne ograniczenie otworów międzykręgowych, w większym stopniu prawego. Morfologia sygnału rdzenia kręgowego prawidłowa. Wniosek: Na poziomie L4/L5 masywna, centralno-prawoboczna przepuklina tarczy międzykręgowej powoduje znaczny, asymetryczny ucisk na struktury worka oponowego, ucisk na prawy nerw rdzeniowy i wraz z zaostrzeniami wyraźne, obustronne ograniczenie otworów międzykręgowych, w większym stopniu prawego. Na poziomie L5/S1 centralno-prawoboczna protruzja tarczy międzykręgowej na głębokość 4,54 mm powoduje asymetryczny ucisk worka oponowego, ucisk na prawy nerw rdzeniowy i wraz z zaostrzeniami obustronne ograniczenie otworów międzykręgowych, w większym stopniu prawego.

Lek. Tomasz Budlewski

konieczna konsultacja neurochirurgiczna i ustalenie dalszego postępowania.