Zapytaj lekarza

7 4 2 , 6 2 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy w wieku 49 lat warto zakładać stały aparat ortodontyczny?

Mam 49 lat. Dentysta odesłał mnie do ortodonty, ten z kolei zaproponował mi założenie aparatu ortodontycznego stałego. Czy w moim wieku jeszcze warto? Pytam, bo mieszkam w Niemczech, a tu aparat kosztuje nie mało pieniędzy. Drugie pytanie, czy prawdą jest, że u osób w moim wieku, rok lub dwa po zdjęciu aparatu, zęby powracają na swoje poprzednie pozycje, czyli ponownie się krzywią?
KOBIETA, 49 LAT ponad rok temu

Domowe sposoby na bolący ząb

Podstawą nawrotu wady ortodontycznej na ogół jest nie usunięcie przyczyn - braku równowagi mięśniowej i stawowej , niewłaściwie ustawionych względem siebie szczęk, przechylonej płaszczyzny zgryzu, wady postawy itd. Wiek nie ma tu wiele związku. Kość przebudowuje się póki człowiek żyje. Pozdrawiam

0

Oczywiście, że można. Leczenie ortodontyczne - oczywiście przy odpowiednim stanie kości i ogólnie dobrej kondycji jamy ustnej np. wyleczeniu wszystkich ubytków – można rozpocząć w każdym wieku, nie ma ku temu przeciwwskazań. Tym bardziej, że wady zgryzu to nie tylko kwestia estetyki, ale mniejsze ryzyko powikłań m.in. próchnicy, paradontozy, choroby okluzyjnej zębów. Zęby po właściwie przeprowadzonej terapii ortodontycznej nie wracają na poprzednie miejsce, jest to efekt stały.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy