Jak Tk obejmuje swoim zasięgiem zęby i widać je w obrazie to jak najbardziej można zobaczyć zmainy w kości , wszak jest to badanie , które również wykonuje się celem diagnostyki zmian chorobowych okołozębowych

0

Dzień dobry!
Do zadanego przez Panią pytania należy sprecyzować rodzaj TK oraz wskazania do wykonania (w jakim celu było robione).
W przypadku TK konwencjonalnego (tomografia spiralna) odległość między przekrojami wynosi ok 2 milimetrów, co powoduje niezbyt dokładne odwzorowanie tkanek okołozębowych i może nie wykazać istniejących zmian zapalnych. Bardziej precyzyne badanie w takiej sytuacji to CBCT - stożkowa tomografia.
W każdym badaniu TK określa się obszar skanowania, np.: od kości czołowej do dna jamy nosowej, żuchwa, obie szczeki itp.
Najlepiej jest zwrócić się z pytaniem do lekarza radiologa lub chirurga stomatologicznego, który umie interpretować obrazy TK.
Proszę pamiętać, że obraz radiologiczny nie jest obrazem rzeczywistym. Przy wykonaniu TK niektóre struktury anatomiczne bardziej zwarte np. kość, ząb, metalowa koronka itp. mogą zasłaniać inne struktury. Potrzebne są umiejętność odczytywania takich obrazów oraz doświadczenie.
Z życzeniami zdrowia, K.Sławecki !

0

Stomatologia Białystok



„Stomatologia Białystok”



ak, na tomografii komputerowej (TK) zatok widać zęby, a także tkankę kostną okołozębową. TK zatok jest często stosowane do oceny stanu zatok, ale ponieważ w trakcie tego badania uwidaczniają się również struktury zębów i kości, można w nim zauważyć zmiany chorobowe w okolicach zębów.



Jeśli chodzi o zmiany w tkance kostnej okołozębowej, takie jak infekcje, torbiele, ropnie czy resorpcja kości, mogą one być widoczne na obrazie z TK. Takie zmiany mogą wynikać z chorób przyzębia, stanów zapalnych, a także problemów związanych z leczeniem kanałowym lub uszkodzeniami zębów. TK daje bardzo dokładny obraz, który umożliwia ocenę zarówno kości, jak i tkanek miękkich w okolicy zębów i zatok.



Jeśli istnieje podejrzenie zmiany chorobowej w okolicy zęba, na przykład związanej z infekcją lub uszkodzeniem korzenia, lekarz może zalecić wykonanie tomografii komputerowej, aby dokładnie ocenić stan kości i otaczających tkanek.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty