Czy węzły chłonne bolą?

Chciałam się dowiedzieć czy węzły chłonne mogą boleć?Słyszałam o poalkoholowym bólu węzłów, który może zwiastować ziarnicę, ale czy węzły mogą boleć bez alkoholu(nie piję,jestem w 4 mies ciąży)?od kilku tygodni niemal codziennie mam takie chwilowe ukłucia nad obojczykami i wzdłuż szyi.Węzły raczej nie powiększone, morfologia ok. Dodatkowo boli mnie lewa ręka i drętwieją mi palce(serdeczny i mały). Czy to moze być coś niepokojącego?Matylda

Lek. Marta Gryszkiewicz

Węzły chłonne mogą być bolesne i powiększone w przypadku stanów zapalnych w danym regionie lub w przebiegu zakażenia szerzącego się drogą limfatyczną. Opisywany przez Panią ból nie koniecznie związany jest z węzłami chłonnymi. objawy drętwienia i bólu lewej kończyny górnej sugeruje uszkodzenie/ucisk/podrażnienie nerwu łokciowego. Wskazana konsultacja neurologiczna. Z powodu długiego czasu oczekiwania na konsultację, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego (po skierowanie) oraz w celu przeprowadzenia wstępnej diagnostyki.