Czy widoczne żyłki i zmęczenie mogą świadczyć o ciąży?

Od paru dni zauważyłam widocznie żyłki na piersiach i nie jestem pewna czy zawsze były, ale dopiero teraz zwróciłam na nie uwagę, czy faktycznie są od niedawna. Ostatni raz kochałam się z mężczyzna 29 grudnia, z zabezpieczeniem, dwa dni po dniach płodnych i od tej pory do teraz miałam dwie miesiączki, obfite, bolesne jak zawsze. Czy widoczne żyłki, zmęczenie mogą świadczyć o ciąży, czy mogę być spokojna i przypisać to do rozpoczęcia dni niepłodnych, ponieważ jestem 10-8 dni przed okresem??

Redakcja abcZdrowie

Witam,

widoczne żyłki na piersiach nie są symptomatyczne ani dla ciąży, ani dla dni niepłodnych.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to o pierwszych symptomach ciąży przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-objawy-pojawiaja-sie-w-pierwszych-dniach-ciazy.

Natomiast faktycznie w II fazie cyklu niektóre kobiety mogą zaobserwować delikatne powiększenie się piersi – jest to cecha osobnicza. Oczywiście ma to związek ze zmianami hormonalnymi w organizmie, powodującymi między innymi zatrzymywanie się wody w organizmie. Obrzmienie piersi powoduje naturalnie rozszerzanie się naczyń krwionośnych, stąd wydają się większe.

W Pani przypadku obecności ciąży przeczą miesiączki – wspomina Pani, że krwawienie menstruacyjne pojawiło się już dwukrotnie od ostatniego współżycia. To oznacza, że nie ma Pani powodu do obaw, ale jeśli doskwiera Pani niepewność, warto na wszelki wypadek zrobić test ciążowy.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/fazy-cyklu-miesiaczkowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.