Czy witamina B12 w postaci pastylek do ssania wchłonie się przy źle funkcjonującym żołądku?

Czy witamina B12 w postaci pastylek do ssania wchłonie się przy źle działającym żołądku (przewlekły stan zapalny, problem z wydzielaniem kwasu, czynnika wewnętrznego itd. ale badanie histopatologiczne nie wykazało zaniku), czy pozostają tylko zastrzyki? Badanie wykazało jej poziom <100, dostałem 5x zastrzyki po 1000 mcg i teraz mam ją na poziomie 236, ale nie jest to poziom mnie zadawalający. Czy mogę ssać pastylki w postaci metylokobalaminy i połykać po rozpuszczeniu czy będzie problem z wchłonięciem?

Lek. Wojciech Zygmunt

Niewielkie wchłanianie witaminy B12 może być zachowane, jednak mogą to być ilośi nie zadowalające i nie efektywne leczniczo. Lepszym rozwiązaniem powinna być witamina B12 podawana domięśniowo.