Czy włókniaki, torbiele mogą podczas ciąży przeobrazić się w komórki rakowe?

Witam. Jestem 30-letnia kobietą. Obecnie w 6. miesiącu ciąży. Ciąża rozwija się prawidłowo. W roku 2001 r. wykryto w mojej prawej piersi włókniaka wielkości ok. 2cm. Od tamtego roku regularnie co 12 miesięcy (raz w roku) poddaję się kontroli w Centrum Onkologii w Gliwicach. Co roku słyszę: "bez zmian, nie zalecane usuwanie włókniaka". Wreszcie 6 miesięcy temu zaszłam w ciążę. To moja pierwsza ciąża. Wczoraj, 29 września, byłam na kolejnej kontroli piersi w Centrum Onkologii w Gliwicach. Nagle USG wykazało: "gruczolakowłókniak już nie włókniak (nie wiem jaka jest różnica) urósł do prawie 3 cm, dodatkowo pojawiły się dwie torbiele wielkości po ok. 1cm". Dla mnie szok i załamanie! Otrzymałam skierowanie na biopsję 4-ego października. Co będzie gdy biopsja wykaże w gruczolakowłókniaku i torbielach komórki rakowe? Czy biopsja nie szkodzi na płód? Jeśli daj Boże, biopsja nie wykaże zmian rakowych, to czy jednak warto wbrew lekarzom z C.O. w Gliwicach zdecydować się na operacje usunięcia tego włókniaka i powstałych podczas ciąży torbieli? Nadmienię, że specjalnych bólów w piersiach nigdy nie miałam. Czasami chwilowe kłucia. Obecnie mój stan psychiczny jest fatalny. Żadnych leków hormonalnych nigdy nie brałam. Będę niezmiernie wdzięczna za wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie. Załamana Mariola.
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Proszę się nie denerwować, bo może to jedynie zaszkodzić Pani i dziecku. Gruczolakowłókniaki to guzy łagodne, które mogą powiększać się w sytuacji zwiększonego poziomu estrogenu - a więc w czasie ciąży także. Nie jest to powód do niepokoju. Oczywiście zawsze warto wykonać biopsję, aby mieć na 100% pewność, że zmiana jest łagodna.

Biopsja jest zabiegiem małoinwazyjnym, polegającym na nakłuciu guzka pod kontrolą USG i na pewno nie zaszkodzi ani Pani ani dziecku.
Jeżeli wynik biopsji będzie dobry (a jestem pewna, że będzie), myślę decyzję o wycięciu guzka lepiej odłożyć po rozwiązaniu ciąży.

Pozdrawiam serdecznie