Czy wścieklizna może być przeniesiona przez pokarm?

Witam Mam silny lęk związany ze wścieklizną od roku i leczę się psychiatrycznie Czy wścieklizną można się zarazić drogą pokarmową? Sytuacja wygląda tak że jadłam w restauracji mcdonalds która wokół siebie ma las i boje się że kanapka mogła być nadgryziona( mięso, pozostałe składniki) ponieważ nie otwierałam jej i nie sprawdzałam tylko zjadłam tylko zauważyłam na bułce coś czarnego co zdmuchnęłam tylko i zjadłam ją i boje się ze mogła to być tkanka zakażonego zwierzęcia
KOBIETA, 19 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w opisanej przez Panią sytuacji zarażenie się wirusem wścieklizny jest niemożliwe. Wścieklizną nie można zarazić się drogą pokarmową. Nie opisano jeszcze żadnego takiego przypadku, dlatego naszym zdaniem nie ma Pani powodów do obaw.

Do przeniesienia wirusa wścieklizny najczęściej dochodzi podczas ugryzienia przez chore zwierzę. Wirus wścieklizny znajduje się bowiem w ślinie chorego zwierzęcia. Jeśli ślina dostanie się do uszkodzonej skóry bądź błon śluzowych człowieka, wówczas występuje ryzyko zachorowania. Aktualnie nie ma się Pani czego obawiać.

Nasi eksperci udzielali odpowiedzi na podobne pytania innych użytkowników:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-zarazenia-wscieklizna-po-prawdopodobnym-kontakcie-z-wirusem,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wscieklizna-mozna-sie-zarazic-na-drodze-pokarmowej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozliwe-jest-zarazenie-wscieklizna-poprzez-wode-z-kaluzy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.