Czy wymaga to konsultacji okulistycznej?

Mój kilkutygodniowy syn ma jedną powiekę jakby podpuchniętą, grubsza niż druga. Nie jest zaczerwieniona, oko też nie jest czerwone. Ma takie od dłuższego czasu, zauważyłam po powrocie ze szpitala po porodzie. Czy wymaga to konsultacji okulistycznej czy też możliwe iż ma tak od urodzenia i z czasem mu pogrubienie minie ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

najlepiej, żeby zobaczył to lekarz i ocenił, czy owe zgrubienie kwalifikuje się do wizyty okulistycznej. Proszę więc udać się do neonatologa lub pediatry, który zerknie na zmianę i zaleci dalsze postępowanie. Jeśli będzie miał wątpliwości, z pewnością pokierują Panią do okulisty.

Trudno powiedzieć, czy jest to zmiana, z którą Pani synek się urodził czy też zgrubienie pojawiło się później. W taki sposób może objawiać się alergia, infekcja bądź uszkodzenie mechaniczne. Zwykle jednak zgrubieniu towarzyszy zaczerwienienie. Tak czy inaczej dobrze, żeby synka obejrzał specjalista.

Inne pytania o narząd wzroku u noworodka znajdują się pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-lzawienie-oczu-u-noworodka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-czesto-mozna-przemywac-zaropiale-oczko-noworodkowi-rumiankiem, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-takim-przypadku-moglo-dojsc-do-uszkodzenia-wzroku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.