Czy wynik badania EEG może świadczyć o ADHD?

Witam. Proszę o interpretację badania EEG mojego syna. Syn ma 8 lat, dostałam skierowanie na badanie EEG z powodu jego nadpobudliwosci, lekarz chce sprawdzić, czy nie ma ADHD. Wynik nie wyszedł dobrze i martwię się, czy to nie świadczy o krwiaku lub czymś podobnym? Syn czasem narzeka, że boli go głowa. Czy mogą te zmiany raczej świadczyć o ADHD? Jeśli chodzi o jakieś zmiany padaczkowe, to syn nigdy nie miał żadnych ńapadow ani nic, co mogłoby o tym świadczyć. Opis badania : Czynność podstawowa EEG zachowana. W odprowadzeniach c-p składa sie z rytmu alfa 9-11Hz do 50uV i serii niskonapieciowych fal beta z powtrącanymi falami theta 5-7 Hz . Rz-obecna. Na tym tle rejestruje się w okolicach tylnoskroniowych i centralnych z wyraźną przewagą prawej tylnej skroni, liczne grupy synchronicznych, wyróżniających się amplitud fal wolnych 4-5Hz i nieliczne fale ostre. Hw i Fs nie aktywują zapisu . Orzeczenie : Zapis nieprawidlowy - zmiany niewielkiego stopnia w okolicach tylnoskroniowych i centralnych z wyraźną przewagą prawej tylnej skroni. Proszę o szybką odpowiedź i dziekuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Badanie EEG jest badaniem niespecyficznym, wspomagającym postawienie diagnozy, ale nierozstrzygającym. Tym bardziej nie jest kryterium diagnostycznym ADHD (chyba, że się chce wykluczyć inne schorzenia) oraz nie służy rozpoznawaniu krwiaków, choć rzeczywiście przy ich obecności może być zmieniony zapis.

Wobec nieprawidłowego badania proponuję: konsultację z neurologiem w celu pogłębienia wywiadu na temat obrazu klinicznego oraz rozważenie wykonania badania obrazowego głowy. Samego zapisu EEG nie można leczyć, interpretuje się go tylko na podstawie zestawienia z obrazem klinicznym.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!