Czy wynik badania PRL jest prawidłowy?

dzień dobry chciałam się spytać czy mam prawidłowy wynik bo robiłam Test PRL z 10mg MTC (na czczo) wynik 19.10 ng/ml a wartośc referyncyjna od 5 do 35 a po godzinie Test PRL z 10mg MTC (po 60 min.) wynik 139.46 ng/ml? i czy wzszystko jest okej ? i robiłam inny na przeciwciała tarczycy P-cia?a anty-TPO i wynik< 0.8. i czy jest w porzadku / bo nie moge schudnąć i mam nie reguralne miesiaczki . pozdrawiam

Dzień dobry,

Poziom PRL na czczo jest prawidłowy, zaś w teście z metoclopramidem prawidłowo powinien wzrosnąć od 2 do 6 razy. U Pani wzrost jest wyższy, co wskazuje (bazując na podręczniku z endokrynologii pod redakcją pana prof. Wojciecha Zgliczyńskiego)- na hiperprolaktynemię czynnościową. W wielu innych ośrodkach uważa się, że taki wzrost prolaktyny może występować również fizjologicznie. Idąc jednak tropem "szkoły Warszawskiej" - objawową hiperprolaktynemię czynnościową powinno się przez 3-6 mies. przeleczyć. Objawy to np. zaburzenia miesiączkowania lub spadek libido. Wynik przeciwciał antyTPO jest prawidłowy. Jeśli ma Pani problemy z redukcją masy ciała, to niewykluczone, że może mieć Pani insulinooporność, co znacznie utrudnia schudnięcie. Warto wówczas wykonać test OGTT z 75 g glukozy z jednoczesnym oznaczeniem glukozy i insuliny przed wypiciem roztworu oraz 1 i 2 h po jego spożyciu. Proszę na wszelki wypadek sprawdzić również TSH. Średnie wartości TSH w Pani wieku, to ok. 1,5. Z wynikami proszę udać się do swojego lekarza, który zaproponuje dalsze, odpowiednie do Pani stanu i wyników postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista diabetolog
specjalista endokrynolog