Czy wynik dodatni posiewu w kierunku GBS jest powodem do obaw?

witam jestem w 35 tygodniu ciąży i robiłam badanie posiew w kierunku GBS i wynik wyszedł mi dodatni czy to coś poważnego mam się bać o dziecko?

Lek. Michał Lenard

Obecność bakterii GBS nie jest stanem poważnym. Dla Pani jest to flora fizjologiczna, występująca w Pani ciele naturalnie. Dla dziecka jest to potencjalnie czynnik infekcyjny, dlatego w okresie okołoporodowym otrzyma Pani dawkę antybiotyku, który zmniejszy prawdopodobieństwo zakażenia dziecka tymi bakteriami prawie do zera. Nie ma Pani powodu do obaw. Pozdrawiam!