Czy muszę leczyć tą infekcję w ciąży?

Witam! Z wyniku posiewu z kanału szyjki macicy wyszły bakterie e coli oraz dodatni gbs. Jestem w 19 tyg ciąży. Ginekolog sugeruje by tego nie leczyć, gdyż to bakterie powszechne i jesli nie odczuwam objawów zapalnych nic z tym nie robić. Miałam dziś założony pessar z uwagi na krótka szyjkę. Czy rzeczywiście się nie przejmować tymi bakteriami? Czy nie jeśli ich nie będę leczyła nie dojdzie do zakażenia wewnątrzmacicznego?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

GBS jest bakterią należącą do grupy paciorkowców typu B, naturalnie występującą w przewodzie pokarmowym oraz moczowym. W czasie ciąży może dojść do namnażania się tej bakterii w pochwie. Należy podkreślić, że kolonizacja tego paciorkowca często jest przejściowa.

Badanie przesiewowe pod kątem GBS powinno być wykonywane u wszystkich ciężarnych między 35. a 37. tygodniem ciąży. Dodatni wynik oznacza nosicielstwo tego paciorkowca, co może prowadzić do zakażeń okołoporodowych. Infekcja może spowodować ryzyko wcześniejszego porodu, a także doprowadzić do zapalenia płuc, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych u noworodka.

Pozytywny wynik posiewu w kierunku tej bakterii nie oznacza konieczności nagłego wprowadzenia antybiotykoterapii. Wdrożenie leczenia ma sens niedługo przed porodem. Powinno się otrzymać dawkę leku na minimum 4 godziny przed porodem.

Jeśli chodzi o bakterie z grupy E. coli to istotnym jest, czy otrzymała Pani antybiogram z wynikiem posiewu. Ta gram ujemna pałeczka zasiedla przewód pokarmowy, nie powodując żadnych objawów chorobowych. Jej obecność w pochwie wynika z bliskości dróg moczowo-płciowych z odbytem. Jeżeli pozostaje ona w równowadze z fizjologiczną mikroflorą pochwy i nie daje objawów infekcji, nie ma konieczności leczenia obecności tej bakterii.

W przypadku, kiedy kobieta w ciąży odczuwa takie objawy jak: parcie na mocz, pieczenie, ból w podbrzuszu, czy obfite, nieprzyjemne upławy, należy wdrożyć odpowiednie leczenie – antybiotykoterapię.

Proponujemy, aby skonsultowała się Pani ponownie z lekarzem ginekologiem i przedstawiła mu swoje obawy. Specjalista, jeśli uzna to za niezbędne, wdroży odpowiednie leczenie.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://zdrowie.parenting.pl/badania-gbs-do-czego-sluzy-przebieg-profilaktyka

https://portal.abczdrowie.pl/gbs-wskazania-interpretacja-dodatni-gbs

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.