Jak wyleczyć ciężką infekcję nerek?

Witam... W lutym leżałam 4 dni w szpitalu z podejrzeniem odmiedniczkowego zapalenia nerek. Przyjęta z dodatnim posiewem moczu 10^4 (e coli) oraz wysoką gorączką i wysokim CRP w krwi. Po 4 dniach kroplówek z antybiotykiem Cipronex kiedy stan zapalny ustąpił zostałam wypisana do domu z zaleceniem przyjmowanie tego samego antybiotyku doustnie. Potygodniu przyjmowania odczekałam 2-3 dni i ponownie zrobiłam posiew moczu. Niestety posiew tym razem też wyszedł dodatni 10^5 również z bakterią E coli. W szpitalu wynik posiewu na lekowrażliwość w każdej pozycji wskazywał "Wrażliwy" Tym razem w jednej pozycji wyszedł Oporny. Lekarz pierwszego teraz przepisał antybiotyk z innej grupy i nakazał przyjmowanie 7 dni a po 10 dniach wykonanie kolejnego posiewu moczu. Niestety po raz trzeci posiew wyszedł dodatni E coli 10^5 ale z zaznaczeniem " DROBNOUSTRÓJ ALARMOWY " ( szczep wytwarza B-laktamazę o rozszerzonym spektrum (ESBL) Na 7 pozycji w rubryce (lekowrażliwośćć ) już 5 wykazało Oporność. Wrażliwość jedynie na Amoksycyline i Nitrofurantoine. Od momentu, kiedyy skończyłam pierwszy antybiotyk Cipronex objawy jak gorączka, pieczenie, częstomocz ustąpiły.Czuje się znacznie lepiej, ale bakteria E coli dalej we mnie siedzi i to mnie niepokoi, Dodatkowo stała się oporna a w wyniku badania moczu pojawił się zwrot " Drobnoustrój Alarmowy " Kontaktowałam się ze szpitalem telefonicznie a tam otrzymałam odpowiedź, że jeśli dobrze się czuje i obecnie nie mam żadnych objawów mimo tego, że posiew dalej wychodzi dodatni z bakterią e coli nie powinnam podejmować dalszych działań. Trochę mnie to niepokoi :/ czy aby na pewno ? Czy nie powinnam dalej próbować innych antybiotyków,które rozprawią się z bakterią e coli ? Badania ogólne moczu prawidłowe, dobrze się czuje mimo złego wyniku posiewu. Proszę o radę, bo z pęcherzem mam problemy od lat i jestem niemal pewna,że objawy powrócą.

Lek. Paweł Szadkowski

Jeśli nie ma Pani już objawów (czyli nie choruje pani na zakażenie układu moczowego) to obecność takiego miana bakterii świadczy jedynie o bezobjawowym bakteriomoczu, który nie wymaga leczenia jeśli nie występują dodatkowe czynniki (np. ciąża, kamica, czy przeszkoda w odpływie moczu). W tym momencie może pani stosować typowe środki zapobiegawcze w celu uniknięcia ponownego wystąpienia zapalenia układu moczowego (utrzymywanie odpowiedniej diurezy, preparaty żurawiny itp.). Jeśli jednak wystąpi zapalenie ukł. moczowego warto mieć ze sobą wynik ostatniego posiewu wraz z oceną wrażliwości na antybiotyki (przyspieszy to leczenie).