Czy wyniki wskazują na insulinooporność przy PCOS?

Dzień dobry. Rok temu zdiagnozowano u mnie PCOS przez USG oraz inne objawy tj. nadmierne owłosienie, trądzik i nieregularne miesiączki. Lekarze przepisywali mi antykoncepcję, której nie stosuję, bo źle ją znosiłam. Mam problem ze zrzuceniem wagi, na własną rękę zrobiłam test OGTT (glukoza 75g) w kierunku insulinooporności: glukoza na czczo: 86,99mg/dL, po 1h 104,4 ; 2h 49,13. Insulina na czczo 8,6 IU/ml; po 1h 34,2 ; 2h 6,1 IU/ml. Czy wyniki wskazują na insulinooporność? Pozdrawiam.

Dzień dobry,
choroba jak zespół policystycznych jajników często wiąże się z insulinoopornością. W insuliooporności bardzo ważna jest dieta, oparta na produktach oszczędzających wydzielanie insuliny.
Komponując swój jadłospis proszę pamiętać o białkowo-tłuszczowych śniadaniach, czyli opartych na produktach mlecznych, nabiale, mięsie, rybach, roślinach strączkowych.
W diecie należy również kontrolować zawartość węglowodanów, poprzez eliminację cukrów prostych(słodycze, ciasta). Ważny jest również umiar w spożywaniu owoców, które mimo, że bogate w witaminy, zawierają duża dawkę glukozy i fruktozy.
Bezpieczne są jak zwykle warzywa, te można jeść bez ograniczeń :)
Kontrola masy ciała jest kluczowa w terapii insuliooporności i PCOS.
Życzę powodzenia!