Czy zakrzepica została u mnie wyleczona?

Witam. Proszę uprzejmie odpowiedź. Właśnie otrzymałem wyniki badania D-dimer 0,01 ug/ml. Dobrze,czy źle? Od dwóch lat leczę zakrzepicę żył prawego podudzia.Zażywałem clexane,xarelto,neoparin,od kilku miesiecy PRADAXA 2 X 150 mg.Ostatnie badanie usg doppler żył obu kończyn wyklucza zmiany zakrzepowe. Wobec tego uprzejmie prosze o podpowiedź o stan mojego zdrowia. Czy jestem wyleczony z zakrzepicy? Czy jest mozliwość odstawienia leków przeciwzakrzepowych, które mogą skutkowac krwotokami ? ...Mam lat 78.....Uprzejmie dziękujac za ''poradę'' serdecznie pozdrawiam. Włodzimierz Niedźwiecki.

Dzień dobry.
Zakrzepicę żył głębokich diagnozuje się na podstawie badania USG. W przypadku prawidłowego wyniku USG Dopper, zakrzepice należy uznać za wyleczoną. Badanie D-dimerów jest mylące, ponieważ bardzo rzadko koreluje z faktycznym stanem chorobowym. Leki przeciwzakrzepowe włącza się do leczenia wg ustalonych wskazań. Przede wszystkim w przypadku istnienia czynników ryzyka zakrzepicy takich jak: epizod zakrzepicy w ciągu ostatniego roku, choroba nowotworowa, trombofilia. W przypadku braku czynników ryzyka, leczenie przeciwzakrzepowe można zakończyć. Należy jednak pamiętać, że to lekarz, na podstawie wywiadu i oceny stanu zdrowia decyduje o wdrożeniu i odstawieniu leczenia przeciwzakrzepowego.
Z wyrazami szacunku, lek. Maciej Antkiewicz Ars Estetica Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Oddział w Warszawie Al. Jerozolimskie 56C I tel. +48 22 26 60 876 I mail: warszawa@arsestetica.pl Oddział we Wrocławiu ul. Powstańców Śląskich 56a/2 I tel. +48 71 70 70 993 I mail: wroclaw@arsestetica.pl