Czy zawsze konieczne jest przejście na insulinę w cukrzycy typu I?

Witam, mam 23 lata, od siedmiu lat choruję na cukrzycę typu 1, początkowo byłam na insulinie, lecz po paru latach przeszłam na tabletki, ponieważ na insulinie moje cukry nie były najlepsze, zbytnio spadały lub szły za bardzo do góry. Teraz na tabletkach moje cukry wyglądają zupełnie inaczej, nie spadają gwałtownie, trzymają się na poziomie, niestety na ostatniej kontroli u lekarza dowiedziałam się, że mam zapalenie trzustki przez jedne z przyjmowanych tabletek na cukrzycę i musiałam je odstawić, teraz bez nich też mam cukry w porządku, jednak lekarz powiedział mi, że grozi mi insulina, bo kiedyś tak czy inaczej będę musiała na nią przejść.

Nie rozumiem tylko dlaczego, jak lepiej się czuję na tabletkach i cukry mam też dobre. Od jakiegoś czasu wieczorami swędzą mnie stopy, czy jest jakaś dobra maść na te uporczywe swędzenie? Jeśli tak, to proszę o nazwę i poradę. Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą i postępującą, z tego faktu prawdopodobnie wynika przypuszczenie lekarza prowadzącego o wdrożeniu ponownie insulinoterapii w przyszłości. Obecnie powinna Pani maksymalnie starać się, aby poziomy glikemii były w granicach normy - na naszym portalu zamieszczone są zalecenia zarówno dietetyczne, jak i dotyczące trybu życia diabetyka.

Jeżeli chodzi o Pani stopy - to w pierwszej kolejności należy udać się do swojego lekarza diabetologa, gdyż niestety mogą to być objawy polineuropatii powstającej w cukrzycy. Konieczna jest bardzo dokładna kontrola glikemii.

Pozdrawiam

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. Dodatkowo w przypadku polineuropatii cukrzycowej są one przeciwwskazane ze względu na działania niekorzystne w stosunku do nerek , które mogą być uszkodzone z powodu samej cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, ale generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.