Piekące stopy i ból łydek przy cukrzycy typu I

Witam! Od 1992 r. choruję na cukrzycę typu 1. Strasznie pieką mnie stopy i bolą nogi (łydki). Jak i czym to leczyć?

MĘŻCZYZNA, 33 LAT ponad rok temu

Jak wybrać odpowiedni glukometr?

Glukometr to narzędzie do mierzenia poziomu cukru we krwi. Jak wybrać ten najlepszy? Obejrzyj filmik i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat.

Witam serdecznie.

Opisane objawy mogą wynikać z powikłań cukrzycy pod postacią polineuropatii. Przyczyną choroby jest zbyt wysoki poziom cukru, czyli hiperglikemia.
Objawy te częściej pojawiają się u osób, u których cukrzyca jest rozchwiana, a wartości glikemii wysokie. Z tego powodu w pierwszej kolejności należy się przyjrzeć cukrzycy i poziomom glikemii i dążyć do jak najlepszego ich wyrównania ( za pomocą diety i farmakoterapii). Wskazana jest konsultacja diabetologiczna, podczas wizyty proszę zwrócić uwagę również na występujące u Pana objawy.
Polecam jeszcze artykuły poświęcone tej tematyce:
http://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-cukrzycowa
http://portal.abczdrowie.pl/neuropatia-cukrzycowa

Przed zaleceniem leczenia konieczne jest postawienie rozpoznania, co bez badania chorego i dokładnego zebrania wywiadu nie jest możliwe.
Jeżeli potwierdzi się przypuszczenie, to postawą leczenia stanowi długotrwałe wyrównanie glikemii. Zastosowanie mają również leki przeciwbólowe, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny.

Pozdrawiam

0

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. Dodatkowo w przypadku polineuropatii cukrzycowej są one przeciwwskazane ze względu na działania niekorzystne w stosunku do nerek , które mogą być uszkodzone z powodu samej cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, ale generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty