Piekące stopy i ból łydek przy cukrzycy typu I

Witam! Od 1992 r. choruję na cukrzycę typu 1. Strasznie pieką mnie stopy i bolą nogi (łydki). Jak i czym to leczyć?

Witam serdecznie.

Opisane objawy mogą wynikać z powikłań cukrzycy pod postacią polineuropatii. Przyczyną choroby jest zbyt wysoki poziom cukru, czyli hiperglikemia.
Objawy te częściej pojawiają się u osób, u których cukrzyca jest rozchwiana, a wartości glikemii wysokie. Z tego powodu w pierwszej kolejności należy się przyjrzeć cukrzycy i poziomom glikemii i dążyć do jak najlepszego ich wyrównania ( za pomocą diety i farmakoterapii). Wskazana jest konsultacja diabetologiczna, podczas wizyty proszę zwrócić uwagę również na występujące u Pana objawy.
Polecam jeszcze artykuły poświęcone tej tematyce:
http://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-cukrzycowa
http://portal.abczdrowie.pl/neuropatia-cukrzycowa

Przed zaleceniem leczenia konieczne jest postawienie rozpoznania, co bez badania chorego i dokładnego zebrania wywiadu nie jest możliwe.
Jeżeli potwierdzi się przypuszczenie, to postawą leczenia stanowi długotrwałe wyrównanie glikemii. Zastosowanie mają również leki przeciwbólowe, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny.

Pozdrawiam

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. Dodatkowo w przypadku polineuropatii cukrzycowej są one przeciwwskazane ze względu na działania niekorzystne w stosunku do nerek , które mogą być uszkodzone z powodu samej cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, ale generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.