Dzień dobry! Mam zbyt mało informacji, aby podać dokładne zalecenia do diety. Polecam wybrać się do dietetyka, wtedy będzie można ustalić indywidualny plan żywienia. Wstępne wskazówki żywieniowe znajdują się na mojej stronie www.diet-coaching.xaa.pl, zapraszam na konsultacje
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

0

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dieta w cukrzycy typu 2

Witam, po świeżo rozpoznanej cukrzycy t.II lekarz zalecił miinsulinę przed jedzeniem: 24j rano i 20j wieczorem, kontrola cukru 6-12-17-21 dieta bezmleczna i bezmięsna. Ponieważ najbliższy termin konsultacji diabetologa mam za 4 dni, proszę o udzielenie mi pomocy i odpowiedzi na pytania: 1. czy dostosować godziny posiłków tak, aby ww. kontrole cukru były przed posiłkami? 2.czy wyznaczona dieta wyklucza także chude produkty mleczne /twarogi, sery itp./? oraz mięso w ogóle /co z rybami, drobiem/?
KOBIETA, 61 LAT ponad rok temu

Witam. Podstawowym zaleceniem w dietetycznym leczeniu cukrzycy typu 2 jest zmniejszenie kaloryczności diety, aby umożliwić powolną i systematyczną redukcję masy ciała. Zalecane jest jedzenie 5 mało objętościowych posiłków w ciągu dnia, w regularnym odstępie czasowym (co 3-4 godz.). Dostosowuje Pani kontrole cukru do godzin posiłków, nie odwrotnie. Nie widzę potrzeby stosowania diety bezmlecznej i bezmięsnę w Pani przypadku.
Produktami zalecanymi dla diabetyków są:
- z produktów zbożowych: pieczywo razowe, chleb chrupki, płatki owsiane, makaron razowy, musli (bez dodatku cukru), kasze gruboziarniste - gryczana, jęczmienna, pęczak; ryż brązowy, ryż parboleid.
- z nabiału: mleko chude, maślanka, chudy ser twarogowy, białko jajek, chudy kefir.
- z produktów mięsnych: ryby z rusztu, grilla, gotowane i w galarecie bez tłuszczu (flądra, morszczuk, dorsz, mintaj), indyk, kurczak, cielęcina, bardzo chuda wołowina, króliki i dziczyzna; chude wędliny drobiowe, polędwica, szynka.
Zalecane techniki obróbki kulinarnej to gotowanie w wodzie i na parze, grilliowanie, pieczenie i duszenie bez tłuszczu.

0

Witam!

Zachęcam do konsultacji z lekarzem i podaje ogólne zasady żywienia dla osób z cukrzycą typu 2.

Jedz 5-6 posiłków dziennie. Jedz mało, ale często. Nie przejadaj się. Posiłki spożywaj o stałych porach i w jednakowych ilościach każdego dnia. Pamiętaj o zjedzeniu ostatniego posiłku krótko przed snem (zapobiegniesz w ten sposób spadkowi cukru we krwi podczas snu).

Zadbaj, aby dieta była bogata w warzywa (2-3 razy dziennie), owoce (1-3 razy dziennie), nabiał (1-3 razy dziennie).
Klika razy w tygodniu spożywaj ryby i chude mięsa.

Ogranicz spożycie produktów szkodliwych dla Twojego zdrowia: tłuszczów nasyconych (smalec, tłuszcze zwierzęce), cukru (słodkie przekąski, dosładzanie, produkty z mąki pszennej), alkoholu, soli. Pij wodę mineralną, herbatę lub kawę bez cukru- unikaj słodzonych napojów, które są źródłem dodatkowych kalorii.
Spożywaj produkty o niskim indeksie glikemicznym. Im wyższa wartość GI, tym szybciej i o większą wartość wzrośnie Twój „cukier” we krwi.

PRODUKTY O NISKIM GI (<55): surowe warzywa i owoce, nasiona słonecznika, pieczywo razowe i pełnoziarniste, kasza gryczana, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty, nabiał. Poziom glukozy we krwi po spożyciu tych produktów wzrasta powoli. Zapobiega to wahaniom „cukru” we krwi.

PRODUKTY O WYSOKIM GI (>55): chipsy, słodycze, cukier, pieczywo pszenne, ryż biały, produkty z mąki pszennej, kukurydza prażona, owoce w syropach, piwo. Produkty te powodują duże wahania „cukru” we krwi i nie są zalecane w diecie. Gotuj al dente, w folii, na parze, grilluj. Unikaj smażenia.

Usuwaj widoczny tłuszcz z mięsa i wędlin.

Pamiętaj, że ruch jest podstawą leczenia. Najlepiej jeśli odbywa się na świeżym powietrzu. Może to być: marsz (np. z kijkami), wolny bieg, jazda na rowerze, pływanie.

Wysiłek fizyczny wymaga dodatkowej porcji złożonych węglowodanów przed, w trakcie i po jego zakończeniu. Zapobiegniesz w ten sposób hipoglikemii (niskiemu stężeniu cukru we krwi).

UWAGA! Noś przy sobie coś słodkiego, na wypadek niedocukrzenia (osłabienie, zawroty głowy, pocenie się, uczucie głodu.

Zapraszam również na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Witam,
Zmiana złych nawyków żywieniowych i wdrożenie aktywności fizycznej w cukrzycy typu II jest najważniejszym elementem, który w większości przypadków pozwala wrócić do pełnego zdrowia.

Jeśli chodzi o dietę, to przede wszystkim należy skupić się na:
- spożywaniu 5-6 posiłków dziennie w równych odstępach czasowych,
- oparciu diety głównie na produktach o niskim IG,
- ograniczeniu spożywania soli kuchennej, tłuszczów nasyconych (produkty zwierzęce) i tłuszczów trans występujących m.in w słodyczach i margarynach,
- włączeniu warzyw do każdego posiłku,
- absolutnej rezygnacji z alkoholu, który niezwykle szybko podnosi poziom cukru we krwi,
- spożywaniu owoców tylko w pierwszej połowie dnia,
- włączeniu do diety produktów nierafinowanych, nieprzetworzonych np. "białe" węglowodany typu: makaron, ryż, drobne kasze, pieczywo zamienić na ich "ciemne", pełnoziarniste odpowiedniki,
- włączeniu do diety błonnika, którego najlepszym nośnikiem są głównie: warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, otręby owsiane czy gryczane, owoce czy nasiona roślin strączkowych,
- spożywaniu około 2 litrów wody dziennie,
- wprowadzeniu odpowiednich technik kulinarnych jak: gotowanie na parze, gotowanie w sposób tradycyjny, duszenie bez wcześniejszego obsmażania, pieczenie w rękawie,
- wdrożeniu do dnia codziennego aktywności fizycznej- główną uwagę proszę zwrócić na trening tlenowy, który jak wskazują badania naukowe regulują poziom cukru we krwi. Trening tlenowy to np.: pływanie, bieganie, długi spacer, jazda na rowerze, nordic walking. W przypadku aktywności fizycznej intensywność należy dobrać do aktualnych możliwości, a wraz z rozwojem ogólnej kondycji można wprowadzić zasadę progresji czyli stopniowego zwiększania intensywności np. dłużej biegać.

Oprócz diety i aktywności fizycznej ważnym czynnikiem jest również redukcja stresu i umiejętność codziennej relaksacji.

Nie wiem czy ma Pani problem z nadwagą czy otyłością- jeśli tak, to pierwszorzędną sprawą będzie redukcja masy ciała, w której pomogą Pani powyższe zalecenia.

Trzymam kciuki,
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty