Czy żeby złapać jakiegoś wirusa uprawiając seks, jedna z osób musi być już wcześniej zarażona od kogoś innego?

Witam, Chciałem się dowiedzieć kilku informacji odnośnie wirusów przy seksie. W internecie można znaleźć różne informacje (też nieprawdziwe), a ja chciałbym się upewnić. Moje pytanie: czy aby złapać jakiegoś wirusa uprawiając seks (różnymi sposobami) jedna z osób musi być już wcześniej zarażona (od kogoś innego?)? Czy mam to rozumieć tak, iż seks jest w pełni bezpieczny jeżeli obie osoby są całkowicie zdrowe? Jeżeli żadna z osób nie ma np. HIV to mogę to robić bez prezerwatywy i bez obaw?

Lek. Tomasz Budlewski

Aby doszło do zakażenia to jedna z osób musiała mieć wcześniej kontakt z danym wirusem itp