Czy mogę być zarażony HIV w tej sytuacji?

Witam, mam pytanie odnośnie wirusa HIV. Do ryzykownej sytuacji doszło około 9 miesięcy temu. Zrobiłem badania po 11 dniach oraz po niespełna 4 tygodniach od tej sytuacji i wyniki były niereaktywne. Nie zaobserwowałem przez te miesiące niepokojących objawów. Czy jest jednak nadal możliwość, że jestem zarażony?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Test na HIV należy zrobić nie wcześniej niż kilka-kilkanaście tygodni od ryzykownej sytuacji. Wykonany wcześniej nie daje pewnego wyniku. Pan poddał się znacznie wcześniej badaniu, dlatego zachęcamy, by test powtórzyć teraz, kiedy minęło odpowiednio dużo czasu od sytuacji, która mogła przyczynić się do zakażenia wirusem HIV.

Jednocześnie może Pan obserwować swój organizm. Do objawów zakażenia wirusem HIV należą: zmęczenie, gorączka, bóle stawów oraz mięśni, biegunka, nudności, wymioty, bóle głowy, zapalenie gardła. Tak więc objawy można nawet łatwo pomylić z grypą czy przeziębieniem. Stąd tak ważne, by dla własnego spokoju powtórzyć badanie.

Zachęcamy też do treści na temat wirusa HIV na naszym serwisie:

https://portal.abczdrowie.pl/hiv

https://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-przyczyny-zarazenia-wirusem-hiv-zmiana-na-pozycji-lidera

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.