Czy żel nawilżający do masażu intymnego obniża skuteczność krążka?

Witam, zaczęłam stosować krążek antykoncepcyjny a dotychczas podczas stosunku stosowaliśmy z mężem żele do masażu intymnego. Są one na bazie wody i bezzapachowe, Nie plemnikobójcze. Czy żel w połączeniu z krążkiem osłabia jego skuteczność? Mam również pytanie odnośnie wyjmowania krążka na sam stosunek. Czy wyjęcie na 1-2 godziny i włożenie zaraz po erekcji męża jest dopuszczalne?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Żele, o których Pani pisze, nie powinny mieć wpływu na skuteczność antykoncepcyjną krążka, nie powinny go one uszkodzić ani zablokować wydzielania się hormonów. Jeśli będzie to Panią niepokoić, można wyjąć krążek na czas stosunku i włożyć powtórnie po umyciu pod bieżącą, chłodną wodą. Należy jedynie pamiętać, by krążek nie był poza pochwą dłużej niż trzy godziny w ciągu doby, tak by przekazał wystarczającą dawkę hormonów.

Pozdrawiam serdecznie!