Czy zepsute zęby u dziecka mogą być przeszkodą w usuwaniu migdałów?

Witam mój syn ma 6 lat i ma przerosniete migdały ma mieć zabieg w listopadzie chciałam zapytać czy stan uzębienia ma jakieś znaczenie w przeprowadzeniu zabiegu bo syn ma zeby mleczne i prawie wszystkie zepsute z próchnica czy to nie będzie przeszkodą ?jak należy się przygotować go takiego zabiegu?

Witam,
jama ustna jest siedliskiem różnych bakterii, które wywołują wiele infekcji. Wyleczenie wszystkich zębów (czy to przez usunięcie próchnicy czy usunięcie zębów, których już nie da się uratować - choć usuwanie zębów powinno być ostatecznością!) będzie równoznacznie z usunięciem potencjalnych ognisk zakażenia z jamy ustnej.
Takie wyleczenie jamy ustnej (sanację) zaleca się przed wieloma operacjami i zabiegami - wciąż trudno jest ocenić, czy to właśnie nie zepsute zęby będą powodowały utrudnione gojenie czy wtórne zainfekowanie miejsca poddanego zabiegowi.

Czasami przez różnymi zabiegami nawet bez wcześniejszego zalecenia ze strony lekarza wykonującego dany zabieg warto pomyśleć o sprawdzeniu stanu jamy ustnej i w porę usunięciu wszystkich potencjalnych ognisk zakażenia. I dotyczy to zarówno dzieci jak i osób dorosłych.

W przypadku nieleczenia zębów mlecznych można spodziewać się problemów z próchnicą również w zębach stałych. Próchnica w mleczakach może powodować problemy z prawidłowym żuciem pokarmów, a przedwczesna utrata zębów mlecznych doprowadzi do wady zgryzu czy zaburzeń w prawidłowej wymowie. Dlatego też nie warto wierzyć, że "mleczaków nie warto leczyć, bo i tak wypadną".

Pozdrawiam