Zarówno zęby mleczne jak i stałe trzeba leczyć!!! Szóstki są zębami stałymi.
Jeśli zależy Pani na zdrowiu dziecka powinna Pani o to zadbać.
Witaj,
Jak najbardziej wszystkie zęby, które się nadają, trzeba wyleczyć. Teraz jak już syn jest duży może zmieni podejście do leczenia i mimo niechęci uda Ci się go przekonać do wyleczenia szóstek- one w pierwszej kolejności, ponieważ są to stałe zęby, które zostają dożywotnio.
Jesli chodzi o mleczaki to te, które nadają się do leczenia(powinien ocenić to dentysta) koniecznie trzeba leczyć. otóż zęby mleczne zapewniają miejsce dla przyszłych zębów stałych i zapobiegają krzywemu zgryzowi. Jeśli mleczaki są bardzo zniszczone i nie ma już do czego przykleić "plomby" to warto rozważyć usunięcie takich resztek, wszystko zależy od dziecka. Piszesz, ze wypadały plomby, sa dwie przyczyny: jedna to materiał jaki został użyty do leczenia a druga to wiek dziecka i czy wspolpracuje. Jesli dziecko nie wspolpracuje bardzo trudno jest założyc plombe tak by mieś pewnosc ze prawidłowo przyklei się do zeba (jesli tylko choc troche śliny dostanie sie podczas przyklejania plomby to niestety bedzie ona wypadac, a to czy slina sie dostanie czy nie zalezy od dziecka- czy spkojnie siedzi i nie bada jezykiem jak postepuje praca)
Czy mleczne czy stałe zęby należy je leczyć. Zęby szóste to zęby stałe - koniecznie trzeba je wyleczyć!
Najpierw trzeba by zadać sobie pytanie, dlaczego zęby dziecka aż tak się psują. Być może problem w tkwi w złej higienie zębów, czy dziecko regularnie i dokładnie je myje? Ważna jest także pełnowartościowa dieta i nawyki, czyli np. ograniczenie słodkich produktów, które działają próchnicotwórczo. Zęby należy leczyć zawsze, niezależnie, czy są to zęby mleczne czy stałe, w tak młodym wieku to niezmiernie istotne, bo dziecko wciąż się rozwija. Zadbane od małego zęby to bowiem „kapitał” na przyszłe lata. Nieleczenie mleczaków może mieć ogromny wpływ na komplikacje w jamie ustnej dziecka, może np. doprowadzić do uszkodzenia zawiązków zębów stałych. Szóstki to zęby stałe, więc tym bardziej wymagają leczenia, by mogły służyć dziecku do końca życia. Proszę porozmawiać z dzieckiem, uspokoić je i spokojnie wyjaśnić, że leczenie jest dla jego dobra oraz to, jak ważne są zdrowe, mocne zęby w jego wieku. To istotne, by dziecko miało odpowiednie nawyki w kwestii dbania o zęby, najlepiej dawać mu odpowiedni przykład, np. myć zęby całą rodziną, tłumaczyć, ograniczać też czynniki ryzyka rozwoju ubytków. Może też Pani udać się na leczenie do pedodonty, czyli stomatologa dziecięcego, który specjalizuje się w leczeniu dzieci. Co do plomb, to prawidłowo założone wypełnienia nie powinny wypadać.
Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Przetrwałe zęby mleczne u 23-letniej osoby – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Czy zepsute zęby u dziecka mogą być przeszkodą w usuwaniu migdałów? – odpowiada Lek. dent. Karolina Wapniarska-Wawrzaszek
- Czy to normalne, że 7-letniemu dziecku jeszcze nie wypadają zęby mleczne? – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Wypadanie zębów mlecznych u dziecka – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Czy zęby mleczne mogą boleć? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- O czym może świadczyć wypadnięcie zęba stałego u 7-letniego dziecka? – odpowiada Lek. dent. Paweł Kudzbalski
- Wyrastanie zęba stałego nad mlecznym – odpowiada Lek. dent. Marcin Dolecki
- W jakim wieku dziecku powinny wypadać mleczaki? – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Kiedy dzieciom zaczynają wypadać mleczaki? – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Czy jest możliwe, by u 14-letniego dziecka były jeszcze zęby mleczne? – odpowiada Bartłomiej Rawski
artykuły
Zęby mleczne - budowa, kalendarz ząbkowania, pielęgnacja, próchnica
Zęby mleczne często określane są mianem mleczaków,
Próchnica u dzieci - charakterystyka, przyczyny i leczenie
Próchnica u dzieci to dość częsty problem stomatol
Leczenie zębów na NFZ. Za co nie musimy płacić u dentysty? #ZdrowaPolka
Leczenie zębów nie kojarzy się przyjemnie. Zwykle