Wypadanie zębów mlecznych u dziecka

Kiedy dziecku powinny powypadać mleczaki?
ponad rok temu

Witam serdecznie. Nie ma jednej konkretnej daty. Pomiędzy szóstym a jedenastym-dwunastym rokiem w jamie ustnej znajdują się zarówno zęby mleczne, jak i stałe. Z biegiem czasu stan uzębienia zmienia się tylko na zęby stałe.

Jest to sprawa bardzo indywidualna.W zależności od chociażby uwarunkowań genetycznych i stopnia rozwoju dziecka,taka wymiana może rozpocząć się w wieku od 4,a zakończyć nawet w wieku 15 lat.

Witam. Prawidłowo pomiędzy 5 a 13 rokiem życia. Ale jak zwykle istnieją duże rozbieżności w obydwie strony. Jeśli np.po 14 roku życia są jeszcze jakieś mleczaki, należy sprawdzić czy sa zawiązki zębów stałych. Pozdrawiam.Krystyna Pikała

Książkowo ten proces rozpoczyna się około 5-6 roku życia i kończy około 13. Coraz częściej obserwuje się odstępstwa od tej reguły. Wszystko jest sprawą indywidualną.