Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 5 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Domowe sposoby na afty

Witam. Przyjmujemy, że pod względem kolejności wyrzynania się zębów stałych prawidłowe są dwa sposoby ząbkowania. Pierwszy, zwany trzonowcowym, polega na tym, że najpierw (około szóstego roku życia) pojawiają się pierwsze stałe zęby trzonowe, czyli szóstki. Później w odstępach około jednego roku powinny wyrżnąć się centralne siekacze stałe - jedynki. Drugi sposób wyrzynania się zębów stałych, tzw. siekaczowy, również uważany jest za prawidłowy. Rozpoczyna się od pojawienia siekaczy przyśrodkowych (jedynki), następnie wyrzynają się zęby trzonowe (szóstki). Termin rozpoczęcia wyrzynania zębów stałych jest orientacyjny i oscyluje między 5 a 7 r.ż.; . W ciągu ostatniego półwiecza podobnie jak przyspieszenie rozwoju obserwujemy również coraz wcześniejsze wyrzynanie się zębów stałych. Należałoby tutaj również przypomnieć sobie wiek pojawiania się kolejnych zębów u rodziców. Dodatkowo u dzieci z otyłością również może wystąpić wcześniejsze wyrzynanie się zębów stałych. Natomiast opóźnione wyrzynanie rozpoznajemy gdy pierwsze zęby stałe pojawiają się po 8 roku życia. Przyczyną tych nieprawidłowości mogą być zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej (niedobór witaminy D, krzywica, niedoczynność tarczycy), wady genetyczne (opóźnione ząbkowanie jest typowe np. w zespole Downa) lub wrodzone wady ułożenia zawiązków zębów albo brak miejsca w łuku zębowym w przypadku zębów stałych.
Opóźnienie wyrzynanie zębów obserwuje się także w chorobach przewodu pokarmowego upośledzających stan odżywienia dziecka (celiakia, mukowiscydoza). Niekiedy późne ząbkowanie jest uwarunkowane genetycznie i występuje rodzinnie u wielu pokoleń.Pozdrawiam Krystyna Pikała

0

Wypadanie zębów mlecznych odbywa się pomiędzy 5 a 8 rokiem życia. Coraz częściej obserwuje się jednak odstępstwa od książkowych okresów wypadania i wyrzynania zębów.

Stomatolog i członek prestiżowych organizacji stomatologicznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy