Wypadanie zębów u 4-latki

Witam.Moja córka w zeszłym miesiącu skończyła 4 latka.Dziś wypadł jej ząbek dolna jedynka.Czy to nie za szybko?

Witam. Przyjmujemy, że pod względem kolejności wyrzynania się zębów stałych prawidłowe są dwa sposoby ząbkowania. Pierwszy, zwany trzonowcowym, polega na tym, że najpierw (około szóstego roku życia) pojawiają się pierwsze stałe zęby trzonowe, czyli szóstki. Później w odstępach około jednego roku powinny wyrżnąć się centralne siekacze stałe - jedynki. Drugi sposób wyrzynania się zębów stałych, tzw. siekaczowy, również uważany jest za prawidłowy. Rozpoczyna się od pojawienia siekaczy przyśrodkowych (jedynki), następnie wyrzynają się zęby trzonowe (szóstki). Termin rozpoczęcia wyrzynania zębów stałych jest orientacyjny i oscyluje między 5 a 7 r.ż.; . W ciągu ostatniego półwiecza podobnie jak przyspieszenie rozwoju obserwujemy również coraz wcześniejsze wyrzynanie się zębów stałych. Należałoby tutaj również przypomnieć sobie wiek pojawiania się kolejnych zębów u rodziców. Dodatkowo u dzieci z otyłością również może wystąpić wcześniejsze wyrzynanie się zębów stałych. Tak, że na Pani miejscu nie martwiłabym się, gdyż zdecydowanie większym problemem jest opóźnienie wyrzynania się zębów stałych lub ich utrudnione wyrzynanie. Pozdrawiam Krystyna Pikała

Coraz częściej obserwuje się odstępstwa od "książkowych" terminów wyrzynania zębów. U Pani córki wszystko odbywa się prawidłowo. Proszę się ie martwić.