Wyżynanie się zębów u 16-miesięcznego dziecka

Witam . Moj 16 miesieczny synuś od jakiegos czasu ma biale dziaselka pod piatkami , czesto sie budzi w nocy i jest kaprysny Zauważłam , że czesto lapie sie ponizej uszow tuz kolo dolnej tyl ze z tylu szczęki.W dzien jest nie co spokojniejszym dzieckiem i normalnie spi. Czy to mozliwe ze 16 misiecznemu dziecku moga wychodzic zabki 5tki? czy to nie za wczesnie ? ile zabków ma male dziecko w pelnym uzębieniu? Dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam .

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Mówiąc ogólnie wyrzynanie się zębów u dzieci rozpoczyna się około 6 miesiąca życia i trwa do około 30. miesiąca życia. Pierwsze wyrzynają się dolne siekacze przyśrodkowe, następnie górne siekacze przyśrodkowe, a później zęby sieczne boczne górne i dolne. Pomiędzy 15 a 21 miesiącem pojawiają się pierwsze zęby trzonowe górne i dolne. Kły pojawiają się natomiast pomiędzy 16 a 20 miesiącem życia. Jako ostatnie wyrzynają się drugie zęby trzonowe – między 20 a 30 miesiącem.
Proszę jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne, co może oznaczać pewne odstępstwa od reguły także w temacie ząbkowania.
A propos Pani ostatniego pytania to w uzębieniu mlecznym występuje łącznie 20 zębów, po 10 w każdym łuku.