Wypadnięcie zęba u 4-latka

Witam, czy to normalne, że u dziecka które ma 4 lata i 11 miesięcy wypadł pierwszy ząb (dolna jedynka)?

Obecnie dzieci często tracą uzębienie mleczne z dużymi odchyleniami od standartów. Myślę, że w tym przypadku nie ma powodów do obaw, należy tylko obserwować i ewentualnie zasięgnąć porady u ortodonty ze względu na możliwość wystąpienia ewentualnych zaburzeń zgryzowych. Powodzenia.

Witam.
Mimo znacznych odchyleń w terminach wyrzynania się zębów przyjęto pewne ogólne normy. W przypadku wyrzynania się zębów mlecznych przed 5 miesiącem życia, a stałych przed 5 rokiem życia, mówimy o ząbkowaniu wczesnym.Ekstremalnym przykładem wczesnego ząbkowania jest ząbkowanie przedwczesne, polegające na występowaniu zębów wrodzonych lub noworodkowych (wyrzynają się krótko po urodzeniu).Na proces wyrzynania zębów stałych mają wpływ :
- płeć,
- rozwój ogólny i stan fizyczny dziecka,
- warunki socjalno-ekonomiczne,
- rasa,
- klimat.
Pani dziecko ma prawie 5 lat, więc nie ma powodów do niepokoju.Pozdrawiam
Krystyna Pikała

Coraz częściej obserwuje się odstępstwa od książkowego okresu wymiany zębów mlecznych na stałe. Nie należy się tym przejmować. Można udać się do ortodonty na konsultację aby ocenił czy konieczny będzie utrzymywacz przestrzeni.

Witam!
Jeżeli ząb wypadł w wyniku naturalnego procesu zaniku korzenia mlecznego, a nie był to uraz, w tym wieku ma prawo to się zdarzyć. Należy obserwować przez kilka tygodni pojawienie się ząbka stałego. Jeżeli nie pojawi się w ciągu 2 miesięcy, proszę zgłosić się do kontroli do stomatologa dziecięcego lub ortodonty.
Pozdrawiam!

Najczęściej dzieci tracą pierwsze mleczaki w okolicy 5. urodzin, choć może to się zdarzyć nawet 2-3 lata później. Zęby mleczne wypadają, bo zawiązki zębów stałych, które się pod nimi znajdują – wypierają je i przyczyniają się do zanikania ich korzeni. Mleczak o płytkim korzeniu zaczyna się chwiać i w efekcie wypada. Dodatkowym czynnikiem powodującym ruszanie się zębów mlecznych jest rozrost szczęki.

Ponieważ ząbki nie wypadają wszystkie naraz, proces zastępowania mlecznego uzębienia stałym trwa kilka lat. Ostatnie zęby mleczne (kły) wypadają w okolicy 12. roku życia, ale moment, gdy człowiek posiada komplet stałych zębów przychodzi dużo później. Ostatnimi zębami w szczęce są ósemki, które wyrzynają się w wieku 18-20 lat.

Wypadanie zębów mlecznych to normalny objaw u kilkulatka. Mleczaki to pierwsze ząbki dziecka, które służą dziecku dość krótko. Pełen zestaw mleczaków maluchy posiadają dopiero w 3. roku życia i cieszą się nim jedynie 3-4 lata. Po tym czasie przychodzi moment, gdy mleczaki zaczynają wypadać i zostają zastąpione zębami stałymi.