Obecnie dzieci często tracą uzębienie mleczne z dużymi odchyleniami od standartów. Myślę, że w tym przypadku nie ma powodów do obaw, należy tylko obserwować i ewentualnie zasięgnąć porady u ortodonty ze względu na możliwość wystąpienia ewentualnych zaburzeń zgryzowych. Powodzenia.
Witam.
Mimo znacznych odchyleń w terminach wyrzynania się zębów przyjęto pewne ogólne normy. W przypadku wyrzynania się zębów mlecznych przed 5 miesiącem życia, a stałych przed 5 rokiem życia, mówimy o ząbkowaniu wczesnym.Ekstremalnym przykładem wczesnego ząbkowania jest ząbkowanie przedwczesne, polegające na występowaniu zębów wrodzonych lub noworodkowych (wyrzynają się krótko po urodzeniu).Na proces wyrzynania zębów stałych mają wpływ :
- płeć,
- rozwój ogólny i stan fizyczny dziecka,
- warunki socjalno-ekonomiczne,
- rasa,
- klimat.
Pani dziecko ma prawie 5 lat, więc nie ma powodów do niepokoju.Pozdrawiam
Krystyna Pikała
Na takie pytanie, czy to jest norma u dziecka 5 letniego można odpowiedzieć po uzyskaniu odpowiedzi na pytanie w którym miesiącu życia dziecka pojawił się pierwszy ząb mleczny?
Coraz częściej obserwuje się odstępstwa od książkowego okresu wymiany zębów mlecznych na stałe. Nie należy się tym przejmować. Można udać się do ortodonty na konsultację aby ocenił czy konieczny będzie utrzymywacz przestrzeni.
Witam. Wypadnięcie dolnej jedynki jak najbardziej może zdarzyć się w podanym przez Panią wieku.Proszę się nie martwić i zaprosić wróżkę zębuszkę :)
Witam!
Jeżeli ząb wypadł w wyniku naturalnego procesu zaniku korzenia mlecznego, a nie był to uraz, w tym wieku ma prawo to się zdarzyć. Należy obserwować przez kilka tygodni pojawienie się ząbka stałego. Jeżeli nie pojawi się w ciągu 2 miesięcy, proszę zgłosić się do kontroli do stomatologa dziecięcego lub ortodonty.
Pozdrawiam!
Najczęściej dzieci tracą pierwsze mleczaki w okolicy 5. urodzin, choć może to się zdarzyć nawet 2-3 lata później. Zęby mleczne wypadają, bo zawiązki zębów stałych, które się pod nimi znajdują – wypierają je i przyczyniają się do zanikania ich korzeni. Mleczak o płytkim korzeniu zaczyna się chwiać i w efekcie wypada. Dodatkowym czynnikiem powodującym ruszanie się zębów mlecznych jest rozrost szczęki.
Ponieważ ząbki nie wypadają wszystkie naraz, proces zastępowania mlecznego uzębienia stałym trwa kilka lat. Ostatnie zęby mleczne (kły) wypadają w okolicy 12. roku życia, ale moment, gdy człowiek posiada komplet stałych zębów przychodzi dużo później. Ostatnimi zębami w szczęce są ósemki, które wyrzynają się w wieku 18-20 lat.
Wypadanie zębów mlecznych to normalny objaw u kilkulatka. Mleczaki to pierwsze ząbki dziecka, które służą dziecku dość krótko. Pełen zestaw mleczaków maluchy posiadają dopiero w 3. roku życia i cieszą się nim jedynie 3-4 lata. Po tym czasie przychodzi moment, gdy mleczaki zaczynają wypadać i zostają zastąpione zębami stałymi.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Kiedy dzieciom zaczynają wypadać mleczaki? – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- O czym może świadczyć wypadnięcie zęba stałego u 7-letniego dziecka? – odpowiada Lek. dent. Paweł Kudzbalski
- Wypadanie zębów u 4-latki – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- W jakim wieku dziecku powinny wypadać mleczaki? – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Wyrastanie zęba stałego nad mlecznym – odpowiada Lek. dent. Marcin Dolecki
- Czy to normalne, że 7-letniemu dziecku jeszcze nie wypadają zęby mleczne? – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Czy usunąć spróchniałego zęba mlecznego u dziecka? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Wypadanie zębów mlecznych u dziecka – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Czy możliwe, że dziecku wychodzi już stały ząb? – odpowiada Dr n. med. Stefan Sobaniec
- Ukruszone zęby mleczne z powodu próchnicy – odpowiada Lek. dent. Katarzyna Wierzbowska
artykuły
Zęby mleczne - budowa, kalendarz ząbkowania, pielęgnacja, próchnica
Zęby mleczne często określane są mianem mleczaków,
Zęby trzonowe - charakterystyka uzębienia dorosłego człowieka, charakterystyka trzonowców, braki w uzębieniu, pielęgnacja
Człowiek ma 32** zęby stałe**. Przed zębami stałym
Gorączka przy ząbkowaniu - czy to typowy objaw ząbkowania?
Gorączka przy ząbkowaniu według wielu rodziców to