Jeden ząb u 10-miesięcznego dziecka

moj 10-miesieczny synek ma dopiero 1 zabek, czy to normalne? mam jeszcze dwojke starszych dzieci i u nich zeby pojawialy sie duzo wczesniej. Prosze o rade

Witam. Pierwsze zęby mleczne powinny pojawić się do 12 miesiąca życia dziecka. Opóźnione ząbkowanie rozpoznaje się, gdy pierwsze ząbki mleczne wyrzynają się po tym okresie. Przyczyną tych nieprawidłowości mogą być zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej (niedobór witaminy D, krzywica, niedoczynność tarczycy), wady genetyczne (opóźnione ząbkowanie jest typowe np. w zespole Downa) lub wrodzone wady ułożenia zawiązków zębów mlecznych. Niekiedy późne ząbkowanie jest uwarunkowane genetycznie i występuje rodzinnie u wielu pokoleń. Jak Pani widzi w przypadku synka nie ma się czym martwić. Pozdrawiam Krystyna Pikała