Czy koniecznq jest wizyta u stomatologa dziecięcego?

Witam, corka ma prawie 19 miesięcy i tylko 4 ząbki, 2 na dole, górną dwójkę i jedynkę, widać że próbują się jej przebić inne tylko strasznie opornie im to idzie... czy trzeba się udać do stomatologa dziecięcego? Podać jakieś wapno czy coś?

Redakcja abcZdrowie

Witam, pojawianie się tzw. mleczaków to kwestia indywidualna – nie zawsze przebiega książkowo, czasem wskazówką jest wiek, w którym zęby zaczęły się wyrzynać któremuś z rodziców. Więcej o ząbkowaniu pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zabkowania-uwarunkowania-swedzenie-dziasel-bol. Poza czynnikiem genetycznym, jest jeszcze czynnik zdrowotny – możliwe opóźnienie w wyrzynaniu się zębów mlecznych świadczy w niektórych przypadkach o zaburzeniach w gospodarce wapniowo-fosforanowej u dziecka (zbyt mała podaż witaminy D). Więcej na ten temat piszą nasi eksperci: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jeden-zab-u-10-miesiecznego-dziecka oraz w odpowiedziach tu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-dziecku-zaczynaja-rosnac-zabki. Zachęcam do zapoznania się z ich opiniami, być może będą pomocne. Niemniej 19 miesięcy to czas, kiedy zdecydowanie warto udać się do stomatologa dziecięcego, który nie tylko odnajdzie ewentualne nieprawidłowości w wyrzynaniu się zębów, ale też oceni ogólny stan jamy ustnej pacjenta i powie, jak dbać o higienę u tak małego dziecka. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.