Czy tak się objawia ząbkowanie u córki?

Witam mam pytanie mam córkę 3 miesiące i 3 tygodnie strasznie się slini wkłada wszystko do buzi i ma od 3 dni gorączkę w dzień 37.4 A w nocy 38.5 i jest strasznie nie spokojna czy to ząbki? I ile ta gorączka może trwać

Redakcja abcZdrowie

Witam, jak najbardziej może to być ząbkowanie – niestety u niektórych dzieci rozpoczyna się stosunkowo wcześnie, bo około 3. miesiąca, zaś trwać może nawet do 3. roku życia. Często objawami towarzyszącymi są nie tylko ból dziąseł czy zwiększona produkcja śliny, ale także: luźne stolce, brak apetytu, problemy z zaśnięciem, drażliwość, a nawet gorączka. Więcej o sygnałach nadchodzącego ząbkowania w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zabkowania-uwarunkowania-swedzenie-dziasel-bol. Niestety nie da się ocenić jak długo gorączka może trwać – jest to kwestia indywidualna. Należy kontrolować stan dziąseł dziecka – rozpulchnione, nabrzmiałe, czasem krwawiące sugerują, że ząb jest w natarciu i dolegliwości mogą ulec nasileniu. Aby ulżyć dziecku w tym okresie można podawać schłodzone w lodówce gryzaki oraz smarować obolałe dziąsła żelem na ząbkowanie. Gdy pojawia się gorączka należy zwrócić uwagę, czy towarzyszą jej wspomniane dolegliwości, żeby mieć pewność, że związana jest ząbkowaniem. Gdy przekracza 38 stopni Celsjusza, trzeba ją zbijać – paracetamolem na zmianę z ibuprofenem. Poza działaniem przeciwgorączkowym, mają też przeciwbólowy, więc szybko przyniosą ulgę. Niestety nie da się również wykluczyć infekcji – dlatego jeśli nie jest Pani w stanie na podstawie wyglądu dziąseł ocenić, czy wyrzyna się ząb, a gorączka utrzymuje się powyżej 3 dni, należy skonsultować to z pediatrą. Warto pamiętać, że również ząbkowaniu może towarzyszyć infekcja, wówczas dolegliwości mogą przybrać na sile. U tak małego dziecka nie wolno bagatelizować problemu oraz zrzucać wszystkiego na karb ząbkowania. Zachęcam również do zapoznania się z opinią naszego eksperta, który udzielił odpowiedzi na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ile-trwa-goraczka-przy-zabkowaniu. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.