Witam
Obecność zębów mlecznych u dorosłego człowieka może wynikać z braku zawiązków odpowiadającym im zębów stałych bądź trudności w ich wyrzynaniu. W takim przypadku konieczne jest wykonanie odpowiedniego zdjęcia radiologicznego w celu diagnostyki i oceny konkretnej sytuacji klinicznej.
Witam.
Przetrwałe zęby mleczne świadczą najczęściej o braku zawiązków zębów stałych, lub o ich zatrzymaniu z powodu nieprawidłowego położenia. W prawidłowych warunkach zawiązki zębów stałych wędrując na swoje miejsce, powodują resorpcję korzeni zębów mlecznych (zanik), dlatego zęby mleczne ulegają rozchwianiu i w końcu wypadają ustępując miejsca zębom stałym. Jeśli nie ma zawiązków korzenie mleczaków nie zanikają i ząb czasami tkwi w kości całe lata, zastępując z powodzeniem ząb stały.
Pozdrawiam
Krystyna Pikała
najczęściej świadczy o braku zawiązków zębów stałych,wobec czego pozostają mleczne .nie jest Pani odosobniona,takich przypadków mamy sporo.
Przetrwałe zęby mleczne mogą świadczyć o braku zawiązków zębów stałych. Należy zrobić zdjęcie i kiedy zęby mleczne ulegną zniszczeniu to trzeba pomyśleć o uzupełnieniu braków protetycznie. Pozdrawiam
Zęby mleczne u dorosłego człowieka mogą świadczyć o braku zawiązków zębów stałych lub o ich zatrzymaniu w kości. Konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG i często tomografii komputerowej w celu dokładnej diagnostyki. Przy prawidłowej profilaktyce i higienie takie przetrwałe zęby mleczne są w stanie funkcjonować wiele lat.
Najczęściej brak zawiązków zębów stałych.
Zęby mleczne u dorosłego człowieka nie są wcale takim rzadkim zjawiskiem. Aby wiarygodnie odpowiedzieć na pytanie, konieczna jest konsultacja w gabinecie stomatologicznym oraz odpowiednia diagnostyka np. zdjęcie RTG. Na takim zdjęciu można zobaczyć, czy właściwy ząb stały jest „schowany” w dziąśle, czy też wcale go nie ma. Jeśli ząb jest, to w takim przypadku najczęściej „wciąga” się go do łuku za pomocą zamków ortodontycznych. Jeśli nie wykształciła się zawiązka zęba stałego, to pozostaje tylko odbudowa protetyczna. Także martwy ząb można zamaskować na różne sposoby. Można go np. wybielić lub założyć licówkę. W tym przypadku również bardzo ważna jest wizyta konsultacyjna.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Mleczne zęby u 23-latka – odpowiada Lek. dent. Jarosław Nowak
- Czy dorosła osoba może mieć jeszcze mleczne zęby? – odpowiada Lek. dent. Paweł Piątkiewicz
- Czy jest możliwe, by u 14-letniego dziecka były jeszcze zęby mleczne? – odpowiada Bartłomiej Rawski
- Czy leczyć mlecznego zęba? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Czy ten ból zęba to niepokojący sygnał? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy zęby mleczne mogą boleć? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Czy to normalne, że 7-letniemu dziecku jeszcze nie wypadają zęby mleczne? – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Mleczne trzecie zęby u 23-latki – odpowiada Lek. dent. Agata Duda
- Dlaczego posiadam dwa zęby obok siebie z czasów lat dziecięcych? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Przetrwałe zęby mleczne u 23-letniej osoby – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
artykuły
Założenie korony - rodzaje koron, wskazania i przebieg zabiegu
Korony protetyczne często wykonuje się po leczeniu
Budowa zębów anatomiczna i histologiczna, rodzaje zębów
Budowa zębów to obszerny temat. Ma to związek zaró
Zęby - budowa szczęki, leczenie kanałowe, protezy, wybielanie
Braki w uzębieniu to uszczerbek na zdrowiu i urodz