Zęby mleczne u dorosłego człowieka

Dzień dobry, od pewnego czasu męczy mnie jedna kwestia, a szczerze mówiąc nie wiem z kim miałabym to skonsultować. Chciałabym się dowiedzieć, o czym świadczy obecność zębów mlecznych u dorosłego człowieka? Co może być przyczyną tego, że zęby mleczne nie wypadły? Dlaczego czasem nie wypadają? Czym jest uwarunkowane wypadanie zębów mlecznych? Co powinno się zrobić w sytuacji, kiedy zęby mleczne nie wypadną? Jakie badania wykonać, jak sprawdzić dlaczego tak się stało? Czy to, że zęby mleczne nie wypadły może świadczyć o jakiejś poważnej chorobie? Nie wiedziałam, że w ogóle możliwa jest sytuacja, kiedy dorosła osoba nadal ma zęby mleczne. Nie ukrywam, że bardzo mnie ten temat nurtuje i chciałabym poznać opinię specjalisty zanim podejmę jakiekolwiek kroki w tym temacie. Z góry bardzo dziękuję za każdą poradę i proszę o szybką odpowiedź.

Witam
Obecność zębów mlecznych u dorosłego człowieka może wynikać z braku zawiązków odpowiadającym im zębów stałych bądź trudności w ich wyrzynaniu. W takim przypadku konieczne jest wykonanie odpowiedniego zdjęcia radiologicznego w celu diagnostyki i oceny konkretnej sytuacji klinicznej.

Witam.
Przetrwałe zęby mleczne świadczą najczęściej o braku zawiązków zębów stałych, lub o ich zatrzymaniu z powodu nieprawidłowego położenia. W prawidłowych warunkach zawiązki zębów stałych wędrując na swoje miejsce, powodują resorpcję korzeni zębów mlecznych (zanik), dlatego zęby mleczne ulegają rozchwianiu i w końcu wypadają ustępując miejsca zębom stałym. Jeśli nie ma zawiązków korzenie mleczaków nie zanikają i ząb czasami tkwi w kości całe lata, zastępując z powodzeniem ząb stały.
Pozdrawiam
Krystyna Pikała

Przetrwałe zęby mleczne mogą świadczyć o braku zawiązków zębów stałych. Należy zrobić zdjęcie i kiedy zęby mleczne ulegną zniszczeniu to trzeba pomyśleć o uzupełnieniu braków protetycznie. Pozdrawiam

Zęby mleczne u dorosłego człowieka mogą świadczyć o braku zawiązków zębów stałych lub o ich zatrzymaniu w kości. Konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG i często tomografii komputerowej w celu dokładnej diagnostyki. Przy prawidłowej profilaktyce i higienie takie przetrwałe zęby mleczne są w stanie funkcjonować wiele lat.

Zęby mleczne u dorosłego człowieka nie są wcale takim rzadkim zjawiskiem. Aby wiarygodnie odpowiedzieć na pytanie, konieczna jest konsultacja w gabinecie stomatologicznym oraz odpowiednia diagnostyka np. zdjęcie RTG. Na takim zdjęciu można zobaczyć, czy właściwy ząb stały jest „schowany” w dziąśle, czy też wcale go nie ma. Jeśli ząb jest, to w takim przypadku najczęściej „wciąga” się go do łuku za pomocą zamków ortodontycznych. Jeśli nie wykształciła się zawiązka zęba stałego, to pozostaje tylko odbudowa protetyczna. Także martwy ząb można zamaskować na różne sposoby. Można go np. wybielić lub założyć licówkę. W tym przypadku również bardzo ważna jest wizyta konsultacyjna.