Czy zmiana tabletek antykoncepcyjnych może spowodować bóle jajników?

Od roku biorę tabletki antykoncepcyjne. Okres zawsze miałam na czas, jednak ostatnio wyjeżdżałam na wakacje i w tym czasie miałam dostać miesiączki. Poszłam do ginekologa i 1,5 miesiąca przed wyjazdem zmienił mi tabletki na inne, które miałam przyjmować przez 2 opakowania non stop (bez przerw). Wszystko było dobrze, okres nie przyszedł, lecz po tych tabletkach źle się czułam i chciałam wrócić do tych pierwszych, wiec po przyjęciu 2 opakowań wróciłam do pierwszych tabletek znowu bez robienia przerwy. Moje pytanie jest takie - czy jestem chroniona od razu podczas powrotu do tych pierwszych tabletek? I czy brak okresu przez 3 cykle może powodować zmiany lub dolegliwości? Obecnie mam bóle jajników i boje się, że przyczyną tego może być szybka zmiana tabletek antykoncepcyjnych.

Redakcja abcZdrowie

Powrót do poprzedniego preparatu antykoncepcyjnego nie obniża skuteczności antykoncepcji. Zatem nie są wymagane dodatkowe metody anykoncepcji.

Po zakończeniu aktualnego opakowania powinna Pani zachować 7-dniową przerwę. Jeżeli objawy bólowe nie ustąpią przed rozpoczęciem kolejnego opakowania, to niezbędna będzie wizyta u ginekologa.