Czy zmiana w wyglądzie śluzu powinna mnie martwić?

witam, przyjmuje tabletki vibin mini od 5 miesiecy.Zawsze moja wydzielina byla gesta kremowa ,ale w ostatnich dnich zauwazylam mniej tego sluzu,tydzien wczesniej byl bardziej ciagnacy przez jeden dzien,bardzo sie martwie.Czy powinnam sie zamartwiac czy to normalne dzialanie ?prosze o pomoc bo odchodze ze zmyslow,dodam ze jestem aktywna seksualnie i uzywam tabletek codziennie o tej samej porze i nie biore innych lekow. pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, zmiany w wyglądzie śluzu są normalne podczas całego cyklu miesięcznego, szczególnie w pierwszym tygodniu stosowania tabletek. Zmniejszona ilość wydzieliny jest związana z przyjmowaniem hormonów, czasami może być tak skąpa, że nie występuje wcale. Oznacza to, że nie powinna mieć Pani obaw co do ciąży, jeśli tabletki przyjmowano prawidłowo, codziennie o tej samej porze. Nieprawidłowy śluz zmienia swoją barwę, zapach, konsystencję, gdyby coś się takiego wydarzyło, należy udać się do lekarza ginekologa, ponieważ często świadczy to o infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/sluz-przed-okresem-rola-wyglad-jak-obserwowac-ciaza

https://portal.abczdrowie.pl/obserwacja-cyklu

https://portal.abczdrowie.pl/cykl-miesiaczkowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.