Czy te dolegliwości są spowodowane tabletkami antykoncepcyjnymi?

Witam zaczęłam w tym miesiącu przyjmować tabletki antykoncepcyjne. Pierwsza tabletkę zażyłam gdy pojawiła się pierwsza krew choć nie wiedziałam czy już to okres gdyż był on przez pierwsze 3 dni dość skąpy. W 8 dzień odbyłam stosunek bez wtrysku w pochwie. Poczym dostałam krwawienia utrzymywało się ono przez 2 dni lecz następnie przez około tydzień były brazowe plamienia. Następnie odbywałam stosunki już z prezerwatywa. Mam ciągle nudności ,ból piersi . Te objawy utrzymują się praktycznie od początku brania tabletek. Choć teraz trochę bardziej. Ostatnio też m wysyp tradziku. Tabletki przyjmuje regularnie o tej samej porze codziennie. Tabletki to Vixpo. Oprócz tego miałam żółtawo białe uplawy mętne. Aktualnie bardzo gęsta wydzielina dość rzadko. Czy wszystko w porządku Czy mam się o coś martwić? Co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

opisane przez Panią objawy wskazują na wystąpienie skutków ubocznych wywołanych przyjmowaniem tabletek. W przypadku, gdy antykoncepcja była zażywana prawidłowo, nie ma obaw co do pojawienia się ciąży. Występowanie plamień/krwawień w pierwszym miesiącu przyjmowania tabletek jest normalnym zjawiskiem, organizm potrzebuje chwilę czasu na adaptację do przyjmowanych hormonów. Żółte upławy są często objawem infekcji, zapalenia pochwy, natomiast białe upławy są zjawiskiem normalnym fizjologicznie (oczywiście, jeśli nie występują grudki, nieprzyjemny zapach), w przypadku, gdy żółte upławy minęły, miały one prawdopodobnie związek z Pani cyklem miesiączkowym, jednak jeśli coś Panią dalej niepokoi, należy udać się do lekarza – m.in. w celu dobrania innych tabletek antykoncepcyjnych, niepowodujących u Pani skutków ubocznych.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-antykoncepcja-bez-skutkow-ubocznych

https://portal.abczdrowie.pl/skutki-antykoncepcji-hormonalnej

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.