Czy możliwe jest że dieta spowodowała zaburzenia krwawienia?

Witam, od trzech lat stosuje tabletki antykoncepcyjne, które działają bez zarzutu. Od paru tygodni jestem na dość restrykcyjnej diecie. Ostatnie krwawienie podczas 7-dniowej przerwy było praktycznie znikome i trwalo jedynie 2 dni (normalnie 4). Obecnie jestem na drugiej tabletce z nowego blistra i pojawiło się lekkie plamienie. Czy możliwe jest że dieta spowodowała zaburzenia krwawienia? Czy restrykcyjna dieta obniża skuteczność antykoncepcji?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie doprecyzowała Pani co oznacza „restrykcyjna” dieta, natomiast jeśli stosuje ją Pani od kilku tygodni, to raczej jest mało prawdopodobne, by wpłynęła na gospodarkę hormonalną organizmu czy skuteczność antykoncepcji hormonalnej.

Natomiast długotrwałe dostarczanie zbyt małej ilości kalorii, a także mikro- i makroelementów może w istotny sposób wpłynąć na gospodarkę hormonalną organizmu, zwłaszcza gdy dochodzi do znacznej redukcji ilości tkanki tłuszczowej.

Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Proszę uważnie obserwować swój organizm – nieznaczne odchylenia od normy przyjętej dla czasu pojawienia się czy długości trwania krwawienia z odstawienia nie wskazują na nic niepokojącego, podobnie jak plamienia śródcykliczne, które są jednym z najczęściej zgłaszanych przez kobiety działań niepożądanych. Natomiast jeżeli plamienia będą się utrzymywać bądź nasilą się, a krwawienie z odstawienia nie pojawi się w kolejnym miesiącu, wówczas wskazane będą konsultacje ginekologiczne, by ustalić źródło zaburzeń.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-a-tycie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.