Czym grozi podwyższony poziom płytek krwi i jak go obniżyc?

Dzień dobry, Mam 28 lat. Od zawsze mam podwyższony poziom płytek krwi - powyzej 400 tys., w ostatnim badaniu morfologicznym 517 tys. Czy można w jakiś sposób obniżyć ten poziom, poza przyjmowaniem leków typu aspiryna? Czy należy zrobić jeszcze jakieś dodatkowe badania? Czy aż tak wysoki poziom płytek krwi jest groźny dla zdrowia? O czym może świadczyć. Tak jak mówiłam, zawsze miałam wyższy poziom płytek krwi, ale teraz to już przeszło wszelkie oczekiwania. Nie wiem czy mam się tym martwić i coś z tym robić, czy też zostawić tak jak jest. Czy wiąże się to z jakimiś większymi powikłaniami? Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Utrzymywanie się stężenia płytek krwi na poziomie lub powyżej 450 000/mikrolitr należy skonsultować hematologicznie.
Nadpłytkowośc najczęściej grozi powikłaniami zakrzepowymi, lecz nadmiernej ilości płytek mogą towarzyszyć zaburzenia ich czynności, co skutkować może powikłaniami krwotocznymi.

Nadpłytkowość może wynikać z zaburzeń w funkcjonowaniu szpiku, dlatego, należy udać się do lekarza rodzinnego, który powinien skierować Panią do hematologa.

Pozdrawiam serdecznie

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

wspomina Pani, że od zawsze ma Pani podwyższony poziom płytek krwi (trombocytów). Teoretycznie może to być swego rodzaju Pani cecha osobnicza, jednakże może to być spowodowane również i jakąś chorobą hematologiczną. W rozważaniu, czy można się nie przejmować tego rodzaju odchyleniami, czy też może jednak należałoby wdrożyć u Pani jakieś leczenie, konieczne byłoby określenie, czy doświadcza Pani jakichkolwiek dolegliwości. Istotna byłaby również wiedza o tym, czy cierpi Pani na jakieś schorzenia przewlekłe, a także to, czy przyjmuje Pani regularnie jakiekolwiek leki.

W Pani sytuacji najkorzystniej byłoby skonsultować się z lekarzem. Najpierw może się Pani udać do lekarza rodzinnego, który zbierze z Panią wywiad lekarski (skupiający się wokół wspomnianych wyżej aspektów, ale nie tylko), a także przeprowadzi badanie lekarskie. W razie stwierdzenia jakichś nieprawidłowości lekarz rodzinny będzie mógł skierować Panią na jakieś badania laboratoryjne, a także – jeżeli medyk uzna to za stosowne – otrzyma Pani skierowanie do innych specjalistów, najprawdopodobniej do hematologa.

Pytała Pani o to, jakie mogą być konsekwencje nadmiernej ilości płytek krwi. Otóż przede wszystkim sprzyjać to może pojawianiu się tendencji do powikłań zakrzepowych. W swoim pytaniu wspomniała Pani o aspirynie – lek ten rzeczywiście bywa stosowany u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem problemów zakrzepowych, aczkolwiek preparat nie zmniejsza ilości płytek krwi, a ma za zadanie zmniejszać tendencję trombocytów do agregacji.