Agregacja płytek krwi - co oznacza?

Dzień dobry Problem dotyczy mojej 14 letniej córki. Przy ostatnich badaniach lekarz stwierdził lekki niedobor żelaza i w związku z tym przez miesiąc córka brała żelazo. W międzyczasie przeszła zapalenie pęcherza. Lekarz zalecił powtórzenie badania wiec je powtórzyła. Wszystko jest w normie, oprócz płytek krwi, które wynoszą 69 oraz jest dopis, że ma miejsce agregacja płytek. Chciałabym się dowiedzieć co to takiego czy to coś poważnego? Strasznie się boje czy corce  grozi jakas choroba. Będę bardzo wdzieczna za wszelkie informacje na temat agregacji płytek krwi i rady co z tym dalej robić. Z góry dziekuje.

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Obniżony poziom płytek krwi może mieć związek z przebytą infekcją u Pani córki. Jednak niepokojąca jest agregacja płytek. Również może mieć ona związek z infekcją, ale nie musi. Każde znaczne obniżenie poziomu płytek, zwłaszcza w połączeniu z ich agregacją wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Szczególnie niepokojące może być pojawienie się zmian na skórze, lub współistnienie obniżenia liczby krwinek białych i poziomu hemoglobiny.
Pozdrawiam!

Magdalena Mroczek

Płytki krwi są to niewielkich rozmiarów elementy krwi, które regulują krzepnięcie krwi i biorą udział w hemostazie. Do zadań płytek krwi należy przyleganie do miejsca zranienia,
agregacja (zlepianie się) z innymi płytkami,
uwalnianie substancji stymulujących dalszą agregację

Liczba płytek krwi może być u córki zbyt niska z powodu przebytej infekcji. W badaniu przesiewowym można ocenić zdolność płytek do agregacji. Ocenia się liczbę płytek krwi przyczepionych do kulek opłaszczonych substancjami aktywującymi. Im większa ilość płytek przyczepia sie do kulek, tym lepsza zdolność agregacji. Zdolność agregacji może być upośledzona np. przy zmniejszonej liczbie płytek krwi lub przy przyjmowaniu niektórych leków przeciwkrzepliwych.
Agregację płytek krwi można też zbadać w bardziej specjalistycznych testach, złożonych z 4-8 oddzielnych testów. Pozwalają one rozróżnić wiele nabytych i genetycznych przyczyn zmienionej funkcjonalności trombocytów.

Proszę skonsultować się pilnie z lekarzem. Liczba płytek jest zdecydowanie za niska i trzeba ustalić przyczyny tego stanu, których może być dużo. Prawdopodobnie wymagane będzie powtórzenie badań krwi i zrobienie kilku dodatkowych badań krwi. Może się tym zająć najpierw lekarz rodzinny, który ewentualnie później skieruje do specjalisty.