Spadek poziomu płytek krwi a przyjmowane leki

Spadek poziomu płytek krwi: we wrześniu stan 114.000, w październiku 85.000, w listopadzie 40.000. Krwinki czerwone: w październiku 4,12 mil., w listopadzie 3,86. HGB- 12,1-11,6 g/dl.Leukocyty od 4,4 tys. do 5,1 tys. Pytanie: co robić ze spadkiem płytek. Z leków wyeliminowałem P*** i M***. Mam lat 80.

Witam serdecznie!

W ustaleniu przyczyny obniżenia się poziomu płytek istotne jest określenie pewnych istotnych faktów. Przyjmowanie leków takich jak P*** lub M*** mogą sprzyjać obniżeniu się poziom płytek, natomiast leków tych nie można nagle odstawiać - a nie pisze Pan czy takie postępowanie zostało uzgodnione z lekarzem. Nie pisze Pan także jak długo leki były stosowane, ani kiedy zostały odstawione. Nie jest więc pewne czy to właśnie przyjmowanie tych leków spowodowało małopłytkowość.

Przyczyny małopłytkowości mogą być różne. Czasami jest to zaburzenia ich tworzenia w szpiku kostnym (uszkodzenie toksyczne szpiku, choroby hematologiczne - np. zespół mielodysplastyczny, białaczka). Inną przyczyną jest nadmierne niszczenie płytek na obwodzie - np. w wyniku powiększenia śledziony, problemach z wątrobą, stosowaniu leków. Czasami także przyczyna małoplytkowości może być samoistna czyli nieznana.

Tak jak wspomniałam, aby ustalić przyczynę małopłytkowości konieczna jest szczegółowa analiza wywiadu od pacjenta, czyli - jakie leki zażywa, jak długo, jakie były wyniki wcześniejsze, oraz jaki jest pełny wynik morfologii krwi, OB. Czasami konieczne jest wykonanie USG wątroby oraz konsultacja hematologiczna z pobraniem szpiku kostnego do badania. W przypadku małopłytkowości samoistnej bez uchwytnej przyczyny stosuje się obserwację lub włączenie leków sterydowych.

Pozdrawiam serdecznie