Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 1 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co może być przyczyną wysokiego poziomu PLT po porodzie?

Witam, niespełna 2 tygodnie po porodzie (cięcie cesarskie) wykonałam badanie morfologii, wszystkie wyniki w normie poza płytkami krwi PLT. Wynik aż 765 (norma 400), po dwóch dniach powtórzyłam wynik 620. Dodam, że podczas pobytu w szpitalu wynik był normie, ciąża przebiegała prawidłowo i wyniki morfologii też były w porządku. Lekarz ginekolog zapisał zastrzyki na obniżenie krzepliwości i nakazał konsultację z hematologiem. Czuję się dobrze i nie mam żadnych niepokojących objawów. Co może być przyczyną takiego wyniku, czy jest to coś niepokojącego?

KOBIETA ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!
Podwyższony wynik poziomu płytek krwi bywa fizjologiczny w wielu sytuacjach, w których wymagana jest mobilizacja organizmu. Płytki wzrastają podczas gorączki, w chorobach infekcyjnych, przy dużym wysiłku fizycznym, w okresie odwodnienia (względny wzrost płytek związany z zagęszczenia). Do fizjologicznego wzrostu poziomu płytek dochodzi także w ciąży oraz po krwotokach, czy zabiegach operacyjnych.
W Pani przypadku wzrost płytek jest jak najbardziej zjawiskiem prawidłowym, a wręcz pożądanym. Jest to reakcja kompensacyjna związana z utratą krwi podczas porodu drogą cesarskiego cięcia.
Jeżeli brak jest dodatkowych niepokojących dolegliwości, a w wywiadzie nie  ma sytuacji mówiących o predyspozycjach do wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej (rozpoznana trombofilia (niedobór antytrombiny III, białka C lub białka S, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych, oporność na aktywowane białko C (czynnik V Leiden) i mutacja genu protrombiny, czy epizod zakrzepowo-zatorowy (zakrzepica żył kończyn górnych,  zatorowość płucna) nie należy się zbytnio martwić sytuacją. Na pewno należy skontrolować morfologię za jakiś czas i w razie utrzymujących się niepokojących wyników lub dołączenia objawów skonsultować u specjalisty.
Pozdrawiam serdecznie!
 

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy