Nieprawidłowe PLT w wyniku badania krwi podczas stosowania Daylette

Witam, od kilku lat biorę pigułki antykoncepcyjne Daylette. Ostatnio robiłam badania krwi i w rubryce PLT wyszło 524, czyli dużo ponad normę. Nie do końca wiem co to jest i czy hormony mogą mieć na to jakiś wpływ?

Piotr Pilarski

Tak, estrogeny mogą podwyższać poziom płytek we krwi.

Pozdrawiam.

Witam,

Ma Pani nadpłytkowość. Doustne leki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej. Proszę powtórzyć badanie i jeśli podwyższony poziom płytek się potwierdzi, to należy udać się do lekarza i dla Pani bezpieczeństwa rozważyć inny sposób antykoncepcji. W żadnym wypadku nie powinna Pani palić papierosów, bo one dodatkowo zwiększają ryzyko powikłań.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz