Zapytaj lekarza

7 1 6 , 5 4 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Podwyższone wyniki PLT u 5-latki

Witam, Prosze o pomoc w rozszyfrowaniu badania 5 letniej córki. WBC 8,00 RBC 4,58 HGB 12,5 HCT 38,1 MCV 83,2 PLT 501 ( tutaj mam pytanie czemu tak wysoko? i co to powoduje?) MCH 27,3 MCHC 32,8 RDW-SD 38,4 PDW 8,2 ( to ponizej normy??? MVP 7,7 P-LCR 9,1 ( to ponizej normy ??? PCT 0,39 ( to powyzej normy ??? Prosze o pomoc w rozszyfrowaniu tych wynikow. Troche martwie sie tym PLT . Z gory dziekuje
ponad rok temu

Zasady szczepień - co musisz wiedzieć?

Choć szczepienia są bardzo ważne dla zdrowia, to igła i strzykawka wywołują krzyk oraz płacz u każdego małego dziecka. Nie powinno to zniechęcać do poddawania szczepieniu swoich pociech. Każdy rodzic powinien dostosować się do podstawowych zasad przeprowadzenia szczepienia, które zostały zaprezentowane w materiale filmowym.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Wzrost poziomu płytek jest fizjologiczny w stanach wymagających gwałtownej mobilizacji sił organizmu (co powoduje zwiększony wyrzut wszystkich komórek ze szpiku do krwi obwodowej). Dzieje się tak np. po dużym wysiłku fizycznym, przy poważnych infekcjach, krwotokach, urazach czy operacjach. W takich sytuacjach jest to zjawisko zrozumiałe i oczekiwane. Niekiedy podwyższony poziom płytek zdarza się w następstwie różnych chorób. Należą do nich głównie przewlekłe choroby krwi i szpiku kostnego. Podwyższony poziom płytek mają też ludzie, którym z powodu urazu lub choroby operacyjnie usunięto śledzionę. Pozostałe parametry morfologiczne nie są niepokojące ze względu na prawidłowe wartości głównych parametrów.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy