Jaka może być jeszcze przyczyna mojego udaru?

Dzień dobry. Przeszłam udar mózgu niedokrwienny, przejściowy 3 miesiące temu. Obecnie szukam przyczyny tego zdarzenia. Byłam już u neurologa,kardiologa, laryngologa. Neurolog dał mi skierowanie do Hematologa abym zrobiła testy na krzepnięcie krwi. Do hematologa trudno się dostać a tylko potrzebuję skierowanie na te testy- nic więcej. W laboratorium zrobią mi testy prywatnie bez skierowania ale pytanie jest jakie konkretnie testy krzepnięcia (pod jakim kątem)mam zrobić w przypadku przebytego udaru?

Przebycie udaru niedokrwiennego mózgu w młodym wieku wymaga określenia czynników jego ryzyka związanych z nadkrzepliwością krwi uwarunkowaną koagulologicznie oraz wykluczeniem częstszych jego przyczyn jak : nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom trójglicerydów i cholesterolu LDL, cukrzyca, otyłość, palenie tytoniu, stosowanie doustnej antykoncepcji, ciąża. Wspomniane wyżej uwarunkowania koagulologiczne wymagające określenia czynników odpowiedzialnych za nadkrzepliwość krwi to : ilość płytek krwi, poziom fibrynogenu, INR, czas aptt, poziom białka C, poziom białka S, antytrombiny III, wykluczenie obecności mutacji Leiden czynnika V, mutacja protrombiny G20210, antykoagulant tocznia, przeciwciała antykardiolipinowe, przeciwciała przeciw beta-2 glikoproteinie I. W przypadku potwierdzenia nieprawidłowości określonych czynników koagulologicznych mamy do czynienia z tzw. trombofilią i istnieniem zwykle jej przyczyny genetycznej. W takich przypadkach podejmuje się profilaktyczne leczenie zmniejszające krzepliwość krwi lekami przeciwpłytkowymi, a w niektórych przypadkach lekami przeciwkrzepliwymi jak acenokumarol lub warfaryna, co wymaga comiesięcznej kontroli krzepliwości krwi lub nowocześniejszymi lekami, które nie powodują konieczności comiesięcznych badań krwi, tzw. lekami z grupy NOAC, które niestety są droższe.