Interpretacja wyników w kierunku trombofilii

Bardzo proszę o poradę dotyczącą badania w kierunku trombofilii. Z powodu występowania objawów neurologicznych /TIA/ dostałam zalecenie zbadania się w kierunku trombofilii. Ponieważ wizytę u hematologa mam za ok. 2 tygodnie, bardzo proszę o opinię po analizie zrobionych wyników. Czy powinnam iść z tymi wynikami do hematologa? Wydaje mi się, że otrzymane wyniki wskazują na to, że nie mam trombofilii. Jednak z uzyskanych informacji z innych źródeł dowiedziałam się, że jest kilka odmian trombofilii. Oto moje wyniki: Czynnik V Leiden - nie stwierdzono obecności poszukiwanej mutacji /układ prawidłowy/. Mutacja genu protrombiny G20210A – nie stwierdzono poszukiwanej mutacji /układ prawidłowy/. P/c p. jądrowe i p. cytoplazmatyczne, test przesiewowy? IIF.Hep-2/ /ANA1/ - ujemny. P/c.przeciw kardiolipinie IgG: 2,10, IgM: 6,40. P/c.p. beta 2-glikoproteinie- I :IgG -1,62, IgM<1 Antykoagulat toczniowy - wątpliwy. Jednocześnie nadmieniam, że w okresie dokonywania badań była na ciągłym leczeniu W***********. Czy moje wyniki jednoznacznie wykluczają trombofilię? Czy moja wizyta u hematologa jest konieczna?
ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Łukasz Kowalski
70 poziom zaufania

Witam!

Podane wyniki oznaczeń są ujemne, tzn. wskazują, że nie ma Pani jedynie części z możliwych zaburzeń krzepnięcia - nie tylko trombofilii (nieprawidłowość dotycząca płytek krwi), ale też skazy osoczowej.

Tak jak napisałem wyżej oznaczenia te wskazują tylko brak pewnych możliwych przyczyn zaburzeń krzepnięcia. Rozumiem też, że badania te były zlecone nie tyle z powodu przebytego TIA, ile z powodu nieprawidłowości w oznaczniach czasów krzepnięcia (koagulogramu). Mimo że wyniki są prawidłowe, koniecznie proszę zgłosić się na umówioną wizytę u hematologa, gdyż nie zakończył on jeszcze konsultacji i być może będzie chciał zlecić dodatkowe badania. Proszę się uzbroić w cierpliwość. Przebyte TIA zwiększa ryzyko udaru mózgu w przyszłości, co za tym idzie, należy dążyć do rozpoznania przyczyny jego wystąpienia i jej leczenia w miarę szybko.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty