Czym jest dystonia, czy można to jakoś leczyć?

W diagnostyce parkinson. Tracę głos, mówię szeptem, niezależnie od stanu emocjonalnego, nie wyrywa się głębszy dzwięk. Głos ciągle jest ledwo słyszalny. Zdaniem laryngologa, wszystko w porządku. Zastosowano leki na depresję, urojenia itp. Po nich nasilenie objawów neurologicznych, pogorszenie mowy, głos szeptany z jąkaniem. Neurolog, postawił wczesne rozpoznanie dystonia napadowa, dysfonia dystoniczna? Czym jest dystonia, czy można to jakoś leczyć? Czy zanik głosu może być spowodowany także chorobą Parkinsona?

Witam,
Dystonia to choroba układu nerwowego, przyczyną są zaburzenia funkcjonowania połączeń nerwowych. Pana problem może się wiązać z chorobą Parkinsona. W celu rozpoznania dystonii wykonuje się badanie EMG (robi je neurolog). Leczenie polega raczej na łagodzeniu objawów. Ale jest temat raczej dla neurologa, nie wygląda to na problem emocjonalny.
Serdecznie pozdrawiam.

Witam Pana,
dystonia jest chorobą układu nerwowego, może dotyczyć wszystkich mięśni - ruchy dystoniczne, niekontrolowane mimowolne ruchy, spowodowane nieprawidłowym napięciem mięśni, np. w chorobie Parkinsona. Dystonia krtaniowa dotyka mięśni krtani i strun głosowych, wymagana jest systematyczna opieka neurologiczna. Pomocne jest badanie EMG (elektromiografia). Wymagane jest ukierunkowane leczenie.
Pozdrawiam serdecznie